Po zimě se desítky lidí obrací se svojí žádostí na laboratoře, které nabízejí rozbory kvality vody

12. květen 2024 07:19

S jarem znovu roste zájem o rozbory vody. Desítky lidí v posledních dnech míří do hned několika laboratoří v Královéhradeckém kraji. Chtějí se dozvědět, jestli se zima nějak nepodepsala na kvalitě vody ve studních. Pokud vodu užívají jen pro svou osobní potřebu, tak její kvalitu povinně kontrolovat nemusí. Zákon jim tuto povinnost neukládá.

Čtěte také

Jenže v regionu dlouhodobě platí, že až v devíti studnách z deseti není voda čistá. Další informace zjišťoval reportér Tomáš Lörincz. Co všechno může vodu ve studni kazit?
Těch faktorů je celá řada, vliv může mít zemědělská činnost v okolí a třeba také to, jak deštivo bylo a jak daleko se třeba případné chemikálie mohly z polí spláchnout. Do studní se mohou dostat nejen chemikálie, ale třeba i nebezpečné bakterie, tam stačí, aby třeba některý ze sousedů neměl úplně v pořádku septik a problém může být na světě.

Prostřednictvím spodní vody tak může takový netěsnící septik znečistit studny i desítky metrů daleko.

Čtěte také

Jak často by lidé měli nechat své studny kontrolovat a co to všechno obnáší?
Záleží především na okolí jejich pozemku, pokud je třeba na horách, ve svahu a nad studnou není zemědělci spravované pole, pak je pravděpodobnost kontaminace výrazně menší. Naopak v nížinách v obcích obklopených poli, riziko roste. Pak je potřeba si vyzvednout sterilní vzorkovnici, do které vodu naberete a odevzdáte některé z laboratoří.

Zaplatíte poplatek, obvykle od 800 korun do zhruba dvou tisíc podle toho, jak komplexní test má být, a pak si pár dnů počkáte na výsledek. Laboratoře má například společnost Královéhradecká provozní, která v krajském městě zajišťuje dodávky pitné vody, nebo třeba státní podnik Povodí Labe. Existují i laboratoře soukromé.

Čtěte také

Je možné se obrátit třeba na Krajskou hygienickou stanici?
Krajští hygienici dělají rozbory vody také, ale pouze pro studny a zdroje vody, které jsou využívané komerčně.

A výsledky, které prozradila mluvčí hygieniků Veronika Krejčí naznačují, že by voda v Královéhradeckém kraji nemusela být všude automaticky špatná. „V rámci Královéhradeckého kraje v současné době nedochází k překračování zdravotně významných ukazatelů. Jednorázově se může stát, že dojde k překročení mikrobiologických ukazatelů z důvodu například zemědělské činnosti, průsaku z okolí nebo přívalových srážek.“

Kontroly soukromých zdrojů vody ale hygienici nedělají, a to ani na vyžádání nebo za poplatek.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související