Zapečená cibule s mletým masem. Recept ze staré české kuchařské knihy

Cibule není jen skvělá příloha, ale dá se s ní pracovat i jinak. Naplněná mletým masem je velmi dekorativní a skvěle se hodí i na slavnostně prostřený stůl.

Mletým masem plněná zapečená cibule nepatří k jídlům, která by se objevovala na seznamech nejoblíbenějších krmí. Když ale případnou počáteční nedůvěru překonáme, jsme příjemně překvapeni.

Recept na zapečenou plněnou cibuli pochází ze staré české kuchařské knihy.

Mleté maso v misce

Suroviny: 300 g mletého masa (hovězí i vepřové), 8 větších cibulí, 50 g tvrdého sýra, petržel hladkolistá, sůl, pepř

Postup: Cibule oloupejte a dejte vařit do osolené vody. Měly by změknout, ale nerozvařit se. Uvařené cibule rozkrojte na poloviny, vnitřky vydlabejte. Půjde to dobře, když je po vrstvách jednoduše vytlačíte. Měly by vám vzniknout misky z dvou až tří cibulových vrstev.
Část vydlabané cibule nasekejte, sýr nastrouhejte najemno, přidejte nasekanou petrželovou nať, vše promíchejte s mletým masem, ochuťte solí a pepřem. Směsí naplňte cibule, nešetřete, pečením se náplň trochu zmenší.
Cibule vložte do pekáčku, který lehce vytřete olejem, a pečte.
Příloha: bramborová kaše.

autor: KAB

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.