Vladimír Burjánek: Telefon

13. srpen 2023

Protože můj dědeček vlastnil  řeznický obchod, měli jsme mezi prvními zákazníky doma  telefon. Děda musel občas telefonovat do masny ve městě kvůli objednávkám. Nebo i na jatka, odkud bral také část prodejního sortimentu. Nešlo mi do hlavy, proč máme číslo telefonu 58, když v knize, tedy seznamu účastníků, bylo ve vesnici jen osm stanic. 

Náš přístroj využíval často i soused odnaproti z prodejny obuvi zvaný Báťa ke služebním i soukromým účelům. Zatočil kličkou černého aparátu a pokaždé loudil. Poštičkóóó, dejte mi, pěkně prosím - a oznámil místo a číslo, kam se toužil dovolat. Paní v městské ústředně propojila různé kolíčky a účastník mohl mluvit.

Čtěte také

Pevný telefon jsme pak měli dlouho potom, kdy krám u nás už nebyl. Snad nejkomičtější situaci s pevnou linkou jsem zažil v jedné škole, kde pan ředitel měl u ucha sluchátko a pro získání spojení točil kličkou od blízko stojícího ořezávátka místo kličkou telefonu. Přitom kroutil hlavou a nadával, že to ta pošta nebere.

Na pravěk telefonování si vzpomenu občas, když obdržím účet k úhradě svého mobilu. Mám paušál tři stovky a jsem asi génius, neboť moje finanční suma hovorů je v posledních měsících 296 korun a nějaké haléře. Jak to dělám, že se pokaždé trefím k ceně paušálu, nevím. Určitě to ale dobře ví můj operátor.

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Lovení

    Ke každému pořádnému mysliveckému honu patří lovci, zvěř a honci, kteří nadhánějí střílejícím lovcům kořist Na podobném principu je postavena vědomostní televizní soutěž.

  • Vladimír Burjánek: Turbína

    Vesnice Přepeře leží na západ od Turnova,  srdce Českého ráje. V celé staleté historii se na pohlednicích objevovaly  nejčastěji dva obrázky. 

  • Vladimír Burjánek: Domácí práce

    Je nepochybně užitečné učit děti pořádku a zapojovat je do práce. Ať už jde a domácí činnosti, práci na zahrádce, nebo postupné získávání zručnosti, vědomostí a šikovnosti.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?