Vladimír Burjánek: Obchodníci

28. únor 2021

Můj dědeček i otec byli obchodníky každým coulem. Tohle umění jsem ani po jednom z nich nezdědil. Pamatuji si jen, co oba říkali - každý kousek má svého kupce. Obávám se, že v dnešním obchodování by však ani oni neobstáli. Uzavírat kšefty na čestné slovo či plácnutí ruky,  to už dávno neplatí. 

Čtěte také

Zrovna nedávno jsem poznal, jak se obchoduje dnes. Objednal jsem si poměrně drahou knihu, internetový obchodník inzeroval dodání do šesti pracovních dnů. Do chvíle, kdy kniha měla posloužit jako dárek, bylo dost času. Za pár dnů mi napsali, že knížku shánějí u distributora, což bylo pro mě překvapení.

Začít shánět zboží teprve v okamžiku, kdy si ho zákazník objedná, takhle by přeci uměl obchodovat každý. Ještě větší překvapení však přišlo potom.

Čtěte také

Když po šesti inzerovaných pracovních dnech k dodání nebyla kniha nikde, urgoval jsem zakázku. Internetový knižní obchodník mi napsal, že náklad je rozebrán, dělá se dotisk a knihu mi doručí během dvou měsíců.

Tak jsem se jim poděkoval a zažádal vrátit peníze Přišly alespoň ty a u této firmy už kupovat nebudu. Jak říkali staří obchodníci - zákazníka oklameš jen jednou, pak už nepřijde.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.