Vladimír Burjánek: Koberec
Není nad to, když každý dělá to, co umí. I vysoká vzdělání nejsou totiž zárukou toho, že si ten či onen člověk se vším poradí. Pokud pomineme velešikovné lidi, kteří si opravdu umí poradit téměř se vším, nebo mluvky, teoretiky, ovládající všechno, ale pouze verbálně. I vysocí vzdělanci nejsou zárukou úspěchu.
Znal jsem jednoho, který uměl šest jazyků, hrál na několik hudebních nástrojů, ale pletl si při pochodování levou nohu s pravou. Není málo pánů s tituly před i za jménem, kteří neumějí doma zatlouci hřebík do zdi, nebo zašroubovat žárovku.
Čtěte také
Byl jsem nedávno u jednoho známého v jeho advokátní kanceláři. Přišel jsem zrovna do nejlepšího. S mladým koncipientem pokládali v kanceláři koberec. Prý nikdo z řemeslníků neměl čas, tak se do toho pustili oni. Přeci to nemůže být tak složité, v normální obdélníkové místnosti natáhnout nový koberec.
Nechtěl jsem zbytečně zdržovat a odešel jsem s nepořízenou. Když jsem se k nim opět za pár dnů vrátil, krásný koberec už ležel. Vysekl jsem kamarádovi poklonu s dovětkem, že by se tím klidně mohl živit. To určitě, utrousil divně a jen se ušklíbl.
To, co vidíš, dělal odborník. My jsme sice koberec položili, nejdříve proměřili, kontrolovali, pak natáhli - ale zapomněli jsme na vykrojení dveří. A nastavovat v místě, kde se nejvíc chodí, to nešlo.
Související
-
Vladimír Burjánek: Moudra
Když dáš krávě do držky, ona ti dá do dížky, opakoval mi mnohokrát tuhle lidovou moudrost můj chytrý strýček sedlák. A podle ní se také sám řídil. Kravka byla prioritou.
-
Vladimír Burjánek: Ta příjmení
Že si někdy člověk nevzpomene na příjmení, to se stává. Že si poplete příjmení dvou osobností, stane se také, ale někdy je z toho velmi humorná situace.
-
Vladimír Burjánek: Obložnost
Na leteckém snímku naší vesnice jsou nejzřetelnější modrá oka domácích bazénů. Je jich požehnaně, ačkoliv máme tu výhodu, že kolem nás protéká i řeka a koupat se dá v ní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.