Vladimír Burjánek: Biograf

9. únor 2025

Uteklo už přemnoho času od doby, kdy jsme jako děti chodily za 1 Kčs do městského kina na nedělní pohádky. Později na Chaplina  a veselohry s Vlastou Burianem. To už jsme si v krásném kině dokázali i přečíst heslo nad plátnem. Hesla byla tenkrát všude. Tady stálo, že ze všech umění je pro nás nejdůležitější film.

Čtěte také

Pro nás byl v té době opravdu strašně důležitý, protože tehdy nebyla ještě televize rozšířená. Kino promítal ve vsi každou sobotu večer cukrář pan Pluhař. Vedle nucených přestávek na výměnu kotoučů, byly i neplánované poruchové výluky, doplněné limonádou z hospody, která byla za dveřmi sálu sokolů.

Pěkné kino ve městě mělo i balkón, lóže a hlavně bufet a v něm eskymo na dřívku i další dobroty. Potom dobu starý biograf chátral, až ho koupil zachránce, který z něho udělal a brzy otevře muzeum automobilových veteránů. Dnes je kino jinde a má pouze 70 míst. Přepychové kino původní mělo tehdy téměř 500 sedadel. A těch filmů co jsme tam viděli.

Čtěte také

Je pravda, že některá díla osloví člověka nečekaně. Dlouho jsem třeba neviděl český snímek Bílá paní, natočený v polovině šedesátých let. Když jsem se k němu dostal, zjistil jsem, jak úžasná je to parodie na tehdejší dobu. Plná odvážných slov i činů a zobrazující, jak nadpřirozená bytost pomáhá lidem, což vyděsilo státní orgány.

Od kastelánova konstatování, přeludy nechávám kompetentním činitelům až po zjištění, že přes vodu žádný most nevede. Bílá paní zázrak neudělala. Lidé pochodují do řeky a manželčin rozkaz kastelánovi je jasný. Drž hubu a plav!

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Maškary

    Do zimního času mezi Vánocemi a postním obdobím se každoročně vejde masopust. Lidově řečeno fašank, voračky, končiny, šibřinky a obecně shrnuto karneval.

  • Vladimír Burjánek: Mazlíčci

    Z domácích mazlíčků je asi nejvíc milovníků psů a koček. Nedávno se na prahu našeho domu z ničeho nic objevila vyhublá, třesoucí se a mňoukající černobílá kočička. 

  • Vladimír Burjánek: Zuby

    Už v dětství jsem se bál zubaře a zvuk vrtačky vycházející z ordinace, mi přivolával málem mdloby. V době pravidelných školních prohlídek nebylo úniku.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.