Vladimír Burjánek: Cyklistika

27. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Weber Jičínská 50 - sportovní klání v cyklistice a běhu
0:00
/
0:00

Silniční cyklistika je pořádná dřina. To není rekreační brázdění krajiny za pomoci vlastních nohou, nebo elektrického poháněče, ale makačka až na dno sil. Než jsem  si v počátcích zvykl na to, že do kopce šlapu jako o život a kolem přefrčí panímáma jako říše, trvalo to. 

Elektrikářů mezi koláky přibývá stejně rychle, jako se normální cyklistika v posledních letech stala masovým sportem. Když se díváte na dech beroucí obrázky z Tour, Gira, nebo Vuelty a vidíte tisíce lidí ve francouzských horách, jak ženou jezdce do hrůzných stoupání k oblakům, navíc ve všemožných kostýmech a převlecích, člověk smekne před tou masou fanoušků, někdy i bláznivých.

Také se rád dívám na vrcholné výkony špičkových závoďáků

Pokaždé se mi vybaví obrázek ze studií, když jsme se vypravili na jarní pražské cyklistické kritérium. Zvolili jsme si místo u naší fakulty na betonovém podstavci v kolmé zatáčce.

Z expozice historie cyklistiky v Žirči u Dvora Králové nad Labem

Bavili jsme se i tím, jak policajti honili neukázněné diváky, přecházející v nepřehledném místě vozovku.

A pak to přišlo. Když se poněkolikáté balík blížil do pravoúhlé zatáčky, vyšlápla si to za rohem přes cestu starší paní s taškou v ruce. Policajt nestačil zareagovat, chumel závodníků také ne. Špice pelotonu pokácela hříšnici na zem, někteří závodnící pak spadli a kolik kol ji přejelo, nedalo se ani tušit. To zjistili až lékaři, ale nebylo těch šrámů málo.

Spustit audio

Související