Vladimír Burjánek: Bába z Mříčné

17. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pusťte si pohádku

Zlomil jsem si ruku a pohmoždil při úrazu oba kotníky. Škoda, že už není bába z Mříčné, vzpomněl jsem si. Zlomeniny, naraženiny, výrony i nalomeniny kostí. Tady pomáhaly její zázračné ruce a černá mast, kterou nabrala a zabalila do kusu novin na cestu. 

Čtěte také

S paní Mílovou mě seznámil řídící učitel Jan Buchar autor poudaček v podkrkonošském nářečí. Chodil k ní občas hrát karty i ochutnat nějaký pitelný likér, jak říkal. Hlavně se ale do malého domku na Jilemnicku táhly zástupy marodů. Lyžaři od běžců po skokany, atleti, fotbalisté, košíkáři, prostě všichni sportovci i další zranění.

Mnohokrát se stalo, že belhající pacient se za pomoci doprovodu sotva dopravil do ordinace v kuchyni, ale po zákroku šel po schůdkách od domu sám.

Bába prosahala postižené místo, když bylo zapotřebí, srovnala, rozmasírovala, dala mast.

Čtěte také

Vyprávělo se dokonce, že jednou šla sama s něčím do nemocnice v Jilemnici. Procházela kolem čekárny ambulance chirurgie a stačila vyléčit polovinu marodů. Když skončila, převzal léčitelskou praxi její syn, ale nedosáhl takového věhlasu i výsledků jako maminka.

Třetí pokračovatel už nebyl. Ještě jednou jsem si na paní Mílovou vzpomněl. Při filmu Šarlatán o léčiteli Janu Mikoláškovi. Jeho věhlasu bába z Mříčné nedosáhla, ale pomohla také mnoha lidem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?