Vláda schválila povinné testy na covid-19 ve firmách. Do dvou týdnů jimi projdou asi 2 miliony lidí

2. březen 2021 11:00

Firmy napříč Českem budou muset povinně testovat své zaměstnance. Rozhodla o tom vláda. Do 12. března musejí otestovat všechny lidi podniky nad 250 zaměstnanců, do poloviny března i ty s více než 50 zaměstnanci. Řada firem přitom testuje už teď, cílem je šíření viru co nejvíc omezit.

Čtěte také

„Prosím, formuláře vyplnit v levé i pravé části. Děkuji," informuje zaměstnance firmy Farmet Česká Skalice, kteří přichází na zatím dobrovolné antigenní testování postupně do momentálně nevyužívané jídelny, pracovnice organizující testy.
„Tak si držte hlavu, jak ji máte. Nemusíte zaklánět."

Tahle společnost na Náchodsku zaměstnává víc než čtyři stovky lidí, testovat je s pomocí mobilního týmu Armády České republiky začala minulý týden.

„Testy absolvovalo asi 250 zaměstnanců, dalších padesát s nimi souhlasí, ale byli na neschopence a nebo krátce po prodělání nemoci," vysvětluje majitel a ředitel firmy Karel Žďárský.

Přinutit všechny zaměstnance k povinnému testování bude podle něj složité. Uzavření průmyslu by ale prý bylo mnohem horší.
„Já bych považoval za bláznovství průmysl uzavřít."

Zabránit šíření koronaviru se firma snaží nejen testováním. Vytvořila co nejmenší kolektivy, obědy dostává každý na své pracoviště. Nově také každému zaměstnanci věnuje zdarma pět respirátorů.

Podle personální ředitelky Dany Podané jde zatím o zásobu do konce týdne.
„Je to ochrana a obrana proti tomu, abychom neměli dlouhodobě vysokou nemocnost."

Čtěte také

S antigenním testováním pomocí mobilních týmů začali minulý týden na Náchodsku třeba také ve firmě Proma Reha. Ta zaměstnává 180 lidí.

Podle jednatele Radka Jakubského odmítlo dosavadní dobrovolné testování naprosté minimum z nich. Zájem na něm má i samotná firma.
„Samozřejmě chceme chránit zdraví zaměstnanců, to je priorita. Ale na druhé straně to má i své ekonomické důvody. Protože když si spočítáme, kolik stojí nemocenská a to, že jeden nezachycený člověk může nakazit třeba deset dalších, tak to potom nemocenská pro všechny tyto lidi na čtrnáct dnů už stojí poměrně velké peníze. A ty můžeme ušetřit."

Vláda schválila v pondělí večer povinné testování ve firmách. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít ve středu, do 12. března musejí otestovat všechny pracovníky. Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března. Vláda nyní stanovila delší termíny, jinak bude požadovat testování vždy jednou týdně. Testování se nebudou muset podrobit zaměstnanci pracující z domova. Do dvou týdnů by testováním měly projít asi dva miliony lidí.

Spustit audio

Související