Víte, že pro naše prababičky Velikonocemi jarní svátky nekončily? A co všechno měly na práci?

19. duben 2020

Velikonoce platí za hlavní svátky jara. Naše prababičky ale uznávaly i další, které většina z nás už nezná. Navíc bylo pro naše předky jarní období nejen plné práce na polích, ale také v domácnosti a na loukách. 

Do historie nás nechá nahlédnout členka Cechu panen rukodělných, která nejen že dávné doby ctí, ale navíc je i sama tak trochu žije.

Čtěte také

Dorazili jsme na chalupu ve Velkých Svatoňovicích k Jiřině Hejnové z Cechu panen rukodělných. Ty nyní žijí trošku jiným životem, protože v době pandemie se členky spolku nescházejí.

A tak Jiřina Hejnová dělá teď řemesla sama.
„To není na vesnici vůbec žádný problém. V baráčku na té mé samotě. A teď je takové velmi krásné období, po Velikonocích, kdy začíná všechno kvést, příroda nám dává spoustu darů."

Pro naše předky bylo jarní období plné nejen práce na polích, ale také v domácnosti a na loukách

„Dívala jsem se do zajímavé literatury. Úterý a středa po Velikonocích byly pro řemeslnice svátky. Úterý velikonoční už roku 1624 byla v Praze slavnost Slamník nebo-li Štrozok."

Co to bylo za slavnost?

„Příslušnice cechu krejčovského šly do okolních zahrad Prahy, jako takové poděkování přírodě za to, co jim všechno dává. A středa, to byl svátek cechu ševcovského, jmenovalo se to Fidlátka. Tak si myslím, že je hezké se inspirovat a dělat to, co už dělaly naše babičky."

Cech panen rukodělných oslavuje i po Velikonocích

Čtěte také

„Včera jsem dodělala pampeliškový med. Určitě ochutnáme hlohovku, protože hloh právě kvete. A také ořechovku. Mám tady arónii, černý jeřáb, jako marmeládu. Příroda a sluneční paprsky nás vybízí, abychom vyhodili ven ubrusy a vybělili je a vyžehlili. Včera jsem se dokonce dala do úpravy křestních kabátků, které jsou staré víc než 100 let a jsou háčkované."

A Jiřina Hejnová hned ještě doplňuje.
„Myslím si, že si pouze namlouváme, že na věci, které vám ukazuji, nemáme čas a trpělivost. Jde o to, to hlavně zkusit."

Cech panen rukodělných
Jsme "holky" šikovné, vrchovatě středního věku, ale mladé duchem. Doufáme, že našemu "starosvětskému" jménu neděláme ostudu. Můžete nás vidět na řemeslných jarmarcích, výstavách a všude tam, kam nás pozvete!

Co se týká staročeských činností, tak se Jiřina Hejnová kromě oněch běžných věcí v nejbližší době zaměří také na pečení. Bude totiž péct staročeské proboštovo cukroví.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...