Spolek podkrkonošských výtvarníků spojuje láska k umění. Tvorba je pro ně koníčkem
První podzimní výstavou v zámecké galerii Regionálního muzea v Jičíně je "Průřez tvorbou" členů Spolku podkrkonořských výtvarníků. Každý z více než tří desítek autorů mohl dodat čtyři díla.
Spolek existuje bezmálasedmdesát let. Jeho základy položili v roce 1950 učitel výtvarné výchovy Jan Pavlovec, malíř a kreslíř Václav Schuster a tiskař Jan Klouček, když založili Malířský kroužek při Domě osvěty v Nové Pace.
V současnosti spolek sdružuje na čtyřicet výtvarníků, nejen z Nové Paky a blízkého okolí, ale i z Benecka, Vrchlabí, Kořenova, Jesenného, Jilemnice, Kundratic, Jičína, Železnice, Červené Třemešné, Police nad Metují, Desné, Prahy, Mladé Boleslavi a Velkého Poříčí.
Členové spolku se schází na společných malováních - plenérech, které se konají na různých místech Českého ráje, Jizerských hor, Krkonoš. Společně se taky účastní mezinárodních malířských plenérů a někteří členové jezdí na výměnné plenéry do Polska a Ruska.
Výtvarná tvorba je pro ně koníčkem, věnují se jí ve volném čase
Jejich práce je možné vidět na spolkových výstavách každé dva roky v Nové Pace a také na samostatných výstavách jednotlivých členů.
Ke zpracování tvůrčích myšlenek užívají různorodých výtvarných technik. V Jičíně jsou k vidění mj. olejomalby, pastely, grafiky, dřevěné a pískovcové plastiky.
Seznam vystavujících:
Ladislava Arndtová, Vladimír Balcar, Miroslav Čivrný, Miloš Gerstner, Martina Grafková, Václav Horáček, Věra Hörstová, Eva Hnyková, Vladimír Janata, Miroslav Jílek, Eliška Jílková, Kateřina Krausová, Jaroslav Kalousek, Nataša Kalousková, Radim Karel, Alena Končická, Břetislav Kužel, Vlastimil Mužíček, Margita Nedomlelová, Lenka Nosková, Zdeněk Pátek, Jana Pokorná, Olga Řeháková, Jan Smetana, Jarmila Smetanová, Margarita Sheiko, Jaroslav Sucharda, Ludmila Švábenická, Ladislav Tomič, Jana Typltová, Jiří Qido Valter a Anna Hofmanová, Eva Šinkmannová in memoriam.
"Znám hlavně novopacké a jičínské malíře, s těmi se znám dlouhá léta, ale přiznám se, že s některými členy spolku se tady setkávám vůbec poprvé. Ale my všichni vystavující jsme byli nadšeni koncepcí, tím, jak kurátoří z jičínské galerie ve spolupráci s výtvarníkem Břetislavem Kuželem výstavu koncipovali. Jak nádherně nenásilně do sebe přecházejí jednotlivá díla. I proto bych ji doporučila k návštěvě, protože je zajímavá, unikátní a zvedne každému náladu. Tady například vidíme obrazy novopackých a beneckých malířů, například od Vlastimila Mužíčka nebo Václava Horáčka, který je z Jilemnice. A Miroslav Čivrný se mi líbí pro takovou poetiku. Pamatuju si, že mu jednou v Nové Pace z vývěsky ukradli obraz, on z toho byl hrozně smutný a já jsem mu říkala: Mirku, buď rád, to se ještě nikomu z nás nestalo," směje se novopacká výtvarnice Kateřina Kausová.
A jedním dechem doplňuje, že je kdysi doma vykradli a její manžel jí vyčítal, že ukradli všechno, ale ani jeden její obraz.
Vzpomínka na Evu Šinkmanovou, která by měla z výstavy radost
Na jičínské výstavě jsou zahrnuta i díla Evy Šinkmanové, vedoucí Spolku podkrkonošských malířů, která nedávno nečekaně zemřela.
"Ona tu výstavu vlastně v základu dala dohromady, až po ní to vzal Břéťa Kužel. Věnovala se i novopackým plenérům, jejich organizaci. Pro nás to byla těžká rána. Není dne, kdy si na ni nevzpomeneme, alespoň to beru podle sebe. A nejhezčí je na tom to, že v duchu slyšíme neustále její smích a její milé dobírání, její lichotky, její přemýšlení o krajině a o umění. Pořád se učila, pořád se ptala... Myslím, že by z téhle výstavy měla velkou radost. A myslím, že Nová Paka na ni nezapomene nikdy. Evo, jestli mě teď slyšíš, tak ti za tuhle výstavu děkujeme. A jsi tady s námi," říká s dojetím Kateřina Krausová.
Související
-
My žijeme hodně odděleně, oni jsou víc spolu. Indie všemi smysly, posvátná i nebezpečná
Ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové je dnes hostem trutnovská malířka Iva Nevečeřalová, která kromě malování taky velmi ráda cestuje. Povídat si budeme o Indii.
-
Obrazy malované autogenem. V dobrušské synagoze vystavují metalurgickou kresbu
Lidé moře - tak se jmenuje unikátní výstava, která je do 8. července k vidění v dobrušské synagoze. Výstava je zvláštní tím, že zobrazuje portréty námořníků na oceli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.