O roubené tajemství kostela na Loučné Hoře pečuje Okrašlovací spolek Smidarska. A pomáhá i jinde

31. prosinec 2019

Okrašlovací spolek Smidarska završil další rok své bohulibé práce čtveřicí adventních koncertů v kostele sv. Jiří v Loučné Hoře u Nového Bydžova. Raritní sakrální stavba je pro spolek symbolickým místem, zvlášť v prosinci.   

Ve svátečně vyzdobeném interiéru si budete připadat jako v přírodě, zároveň jako na výstavě i v originálním koncertním sále. A překvapí vás i to, že zachráněné varhany nestojí na kůru, ale dole v oltářišti.

Těch překvapení zažijete ještě daleko víc

Jak s nimi okrašlovací spolek souvisí, to se dozvíte od jeho členů - smidarského zastupitele Ondřeje Havlíčka a kostelnice a průvodkyně Jany Šedivé:

Kostel sv. Jiří v Loučné Hoře u Smidar patří mezi unikátní památky České republiky, má dřevěnou roubenou konstrukci, která byla u sakrálních staveb v 18. století nezvyklá.

Čtěte také

„Chudý původ" barokní stavby proto tehdy místní ukryli pod omítku (kožich). V 50. letech minulého století dostala obec Smidary kostel "do vínku" a v 70. letech minulého století začala z neudržované budovy opadávat omítka, a tak se na svět vyklubalo roubené tajemství, které dnes můžeme obdivovat.

Členové Okrašlovacího spolku Smidarska ve spolupráci s obcí Smidary každý rok kousek kostelíka opraví. Navíc ho kulturně oživují, otevírají pro návštěvníky, vybavují inventářem, zdobí a hýčkají. Konají se tam i svatební obřady a prohlídky na telefonické objednání.

Někdy přijíždějí i autobusové výpravy

Nejvzdálenější návštěvníci přijeli do Loučné Hory z Nového Zélandu a z Aljašky. Podívali se tam i Francouzi, Italové nebo Poláci.

„Snažíme se proto, aby kostel vypadal k světu. A nejen on," dodává za Okrašlovací spolek Smidarska Ondřej Havlíček.

Čemu ještě spolek pomáhá a prospívá? Zachraňuje a obnovuje historické dědictví, pečuje o životní prostředí, místní tradice a kulturu:

0:00
/
0:00

Okrašlovací spolek Smidarska si zaslouží nejen poděkování, ale určitě i obdiv. Ať se jemu, i Smidarsku v nadcházejícím roce 2020 daří!

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...