Výmalba kostela ve Studnici byla za normalizace odvážnou „pirátštinou“ Bedřicha Bartáka
Letošní Noc kostelů se konala také ve Studnici u Náchoda v kostele sv. Jana Nepomuckého. Všechny lavice zaplněné, slavnostní květinová výzdoba, venku spousta dětí. Lidé, kteří přišli, se mohli seznámit s životem a dílem Bedřicha Bartáka, autora výmalby studnického kostela, na které pracoval v létě roku 1979.
Vzhledem k tomu, že to byly roky tvrdé normalizace, chtělo to kus odvahy, a to nejen od samotného umělce. To zdůraznila také jeho dcera Mgr. Anna Chytková, která svého tatínka - výtvarníka, scénografa, politického vězně oceněného titulem Rytíř české kultury 2019 In memoriam - na studnické Noci kostelů představila.
Hosty večera, jehož atmosféru pro vás zachytila redaktorka Romana Pacáková, přivítal v kostele sv. Jana Nepomuckého za pořadatele Marek Netresta.
K oduševnělé náladě v kostele sv. Jana Nepomuckého ve Studnici velkou měrou přispělo také Hudební pásmo souboru Vox Humana pod vedením Karla Vika. Děti si užily tvořivou dílnu na téma "Vymaluj kostel"a všichni uvítali i posezení u kávy a dobrot dovedných studnických kuchařek.
Další kostely z broumovské skupiny sakrálních staveb se letos dočkají výrazných oprav
Některé monumentální stavby z Broumovské skupiny kostelů jsou pod lešením. Nejvíc práce bude na kostelech v Ruprechticích a Vernéřovicích. V kostele svatého Jakuba Většího v Ruprechticích je podle faráře Martina Lanžiho všechno připraveno, stačí jen začít. Přímo ke kostelu zamířila i reportérka Jana Házová.
Výtvarník, grafik, scénograf a restaurátor, a také politický vězeň komunistického režimu Bedřich Barták se narodil v roce 1924 v Plzni v rodině Antonína Bartáka, dirigenta a šéfa tamní opery Divadla J. K. Tyla.
Po studiu na gymnáziu zamířil na Státní grafickou školu v Praze. V roce 1943, koncem druhého ročníku, byl totálně nasazen jako pomocný dělník - v letech 1943-44 v ČKD Praha, a pak od ledna do května 1945 ve Škodových závodech Plzeň. Po válce byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde studoval v letech 1945-50. Aby mohl finančně podporovat své rodiče, při studiu pracoval jako scénograf plzeňského divadla a jako grafik v Gramofonových závodech Praha, kde mimo jiné vytvořil logo Supraphonu - lva s lyrou.
Dílo Bedřicha Bartáka zahrnuje také restaurování interiérů a výmalbu řady kostelů v oblasti Orlických hor. Například:
Brumov-Bylnice, kostel sv. Václava
Sedloňov v Orlických horách, kostel Všech svatých
Bystré v Orlických horách, kostel sv. Bartoloměje, kaple sv. Jana Nepomuckého
Ohnišov, kostel sv. Cyrila a Metoděj
Studnice u Náchoda, kostel sv. Jana Nepomuckého
Brandýs nad Orlicí, kostel Nanebevstoupení Páně, kostel sv. Jiří
Této kapitole jeho tvorby se věnuje kniha Kostely a kaple Bedřicha Bartáka, na jejímž vydání se podílela také jeho dcera Mgr. Anna Chytková.
Koncem září 1950, těsně před složením poslední zkoušky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, byl zatčen a odsouzen na 12 let odnětí svobody za velezradu. Ve skutečnosti udělal jen to, že ve svém plzeňském bytě nechal přespat své dva kolegy z Prahy, kteří si naplánovali útěk na Západ. Většinu trestu /deset let/ až do svého propuštění na amnestii v roce 1960 strávil v jáchymovských uranových dolech.
V únoru 1974 byl Městským soudem v Praze částečně rehabilitován a rok poté nastoupil jako scénograf a kostýmní výtvarník do plzeňského divadla, kde vytvořil na 175 inscenací.
Kromě divadelní tvorby, grafiky a malby se věnoval restaurování maleb v sakrálních stavbách a tvorbě nástěnných maleb.
Bedřich Barták byl soudně kompletně rehabilitován v roce 1990. Zemřel 20. března 1991 po dlouhé a těžké nemoci.
V roce 2019 byl vyznamenán Ministerstvem kultury České republiky ve spolupráci s projektem Mene Tekel titulem Rytíř české kultury in memoriam.
Související
-
Obec Zdobnice pokračuje v záchraně kostela Krista Dobrého pastýře z druhé poloviny 17. století
Víc než milion sto tisíc korun utratí letos Zdobnice na Rychnovsku za další fázi opravy tamního barokního kostela Krista Dobrého pastýře. Památku zachraňuje už tři roky.
-
Část gotického kostela Nejsvětější Trojice na novoměstském náměstí je ve faře. A část fary v kostele
Gotický kostel na novoměstském náměstí se letos dočká druhé etapy obnovy střešního krovu. Důvodem opravy bylo hrozící zborcení střechy. Rekonstrukce má stát asi 6 milionů.
-
Tatínek byl varhaník v katolickém kostele, tak jsem musel před revolucí pracovat ve fabrice
Dlouholetý pedagog Hudební katedry Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové Mgr. Jan Kyselák převzal před několika dny ocenění, výroční cenu děkana fakulty.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.