Václav Souček: Ztráty

Když člověka pandemie odstaví na tři měsíce od rozhlasového mikrofonu, tak neví, čím honem začít, a hlavně - čím skončit. 

Tak okrouhlá a možná nepřesná čísla úvodem: pandemie stála po světě už tolik životů, že Vás obcházejí mrákoty - a náš stát v tom nerovném klání obstál se ctí, třebaže se nahonem musel nevídaně zadlužit a půl bilionu bude dlouho rolovat před sebou jak Sisyfův balvan.

Čtěte také

Éru masívních ztrát máme - doufejme - za sebou, ale vždycky dostaneme nečekaně nějakou další ťafku; o minulém víkendu přišlo o život pět motorkářů, a k těm dramatickým neštěstím musíme přičíst to vlakové u Perninku, v místě trati jako na potvoru nepřístupném.

Pokud jde o novinářské společenství, to může trpce želet odchodu na věčnost velkého malého muže z řad fejetonistů a komentátorů, Jiřího Hanáka. Můžeme se konejšivě domnívat, že každý je nahraditelný; pravda je taková, že jen do jisté míry. Podobných Hanáků se nerodí zástupy. Proto zůstávají výjimeční, a proto jsou ztráty těch výjimečných nadlouho bolestné.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...