Václav Souček: Noha ve dveřích

Věru podivně je komplikovaná aktuální situace s migrací: Turecko - člen obranného paktu NATO - už nemíní dál stěhování uprchlíků bránit a uvolňuje tisícům odhodlaných migrantů přístup na evropskou pevninu po souši, Řecko - člen obranného paktu NATO - náporu běženců čelí silou a volá o pomoc. 

Sešli se prezidenti Erdogan a Putin, aby si vyjasnili svá stanoviska, o moc moudřejší z toho Evropa není.

Na řecko-turecké hranici byly nasazeny obrojené síly

Pohrůžka může znamenat další, zatím virtuální hrozbu; Turecko se zkusmo přikloní k rozhodnutí odbavit majetné žadatele zpoplatněnými, a legalizovanými doklady a poté jim hranice do Evropy bez problémů otevře. To bez ohledu na finance, které od Evropské unie ochotně přijalo.

Stávající situace silně připomíná nohu nechtěného návštěvníka ve dveřích našeho obydlí. Někdejší Československo má jistou podobnou zkušenost z roku 1968; tentokrát by mohly být ty nohy ve dveřích i bosé.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová