Václav Souček: Udržitelný rozvoj a dobývání kosmu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mars, vesmír, planety (ilustr. foto)

Sborník „Kapitál“ Karla Marxe se kdysi objevil na podlaze, u dveří naší tehdejší redakce. Jistil je proti průvanu.

Pátrali jsme tedy zkusmo po stopách našeho povinného vzdělávání, abychom se dobrali střídání období konjunktur a krizí, a zjistili, že na přelomu tisíciletí vznikl nový kýžený cíl, o němž Karel Marx zřejmě neměl ponětí - udržitelný rozvoj. Jak se ale ukazuje, tento typ rozvoje je podoben čerstvě vylovenému úhoři; což zase dává vzpomenout upozornění z památného listopadu 89 o tom, že máme holé ruce.

Jenže svět kvačí, pokrok je nezastavitelný, a někteří po něm baží

Svérázný prezident USA věren své zásadě vyhlásil, že Amerika musí být první i na Marsu. To našince pozdního věku přiměje, aby potěžkal v ruce zmíněný sborník Karla Marxe, a přemýšlel, kam s ním praštit, aby nikomu neublížil.

Karel Marx

Našinec počítá, aby vyšel, otravuje se zhasínáním, třídí odpad, neplýtvá potravinami a šetří vodou; na tyto udržitelné cíle jakž takž dosáhne. Dobytí Marsu by odložil, a investoval raději proti stěhování národů po planetě.

A co je pozoruhodné; našinec si připadá navzdory pokročilému věku podobně dopálený jako jistá, sotva zletilá ekologická aktivistka Greta.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...