Václav Souček: Údaje, příčiny, následky

Nejméně 170 lidí zahynulo po havárii ukrajinského letadla těsně po startu z Teheránu - tak pravila první zveřejněná zpráva o nehodě. Druhá už údaj upřesnila: o život přišlo všech 176 lidí na palubě, včetně posádky. Příčiny jsou v šetření. 

Podobně pohyblivé údaje se týkají nevídaných iránských bouří, jaké přivolal pohřeb generála Kásima Sulejmáního: první číslo uvádělo 42 ušlapaných, další 46, 52, to zatím poslední 60 obětí na životech.

Čtěte také

Nebyli jsme, a doufejme, že ani nebudeme u podobných monstrózních následků, ale želbohu se nás i Evropy ve druhém sledu týkají, v oblasti jsou oddíly NATO včetně našich vojáků.

Ministr obrany Spojených států jen s obtížemi čelil otázkám na tiskové konferenci, a jeho odchod od mikrofonu se podobal chvatnému ústupu, třebaže ujišťoval novináře o přemíře zaručených informací a údajů tajných služeb, které vedly prezidenta Donalda Trumpa k tak závažnému rozhodnutí.

Před OSN a diplomatickými sbory celého světa vyvstal problém na rozhraní mezinárodního práva a bezpráví. Ale není to poprvé - znovu bude třeba vzít v potaz příčiny a následky útoku civilními letadly na obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

  • Václav Souček: Tlaky

    „Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou“ bývalo často ke slyšení u razantnějších, o něco radikálnějších jedinců. Použití síly obvykle rezultuje v tlak.

  • Václav Souček: Křivé

    Už to tak chodí, že když otevřete počítač, z prvního místa na Vás zaútočí skandální zprávy. Osvědčený recept, jak zaujmout a pěkně si v té špíně zabrouzdat. 

  • Václav Souček: Vlastnictví

    Nový český film „Vlastníci“ režiséra Jiřího Havelky vzbudil slibná očekávání, když už ne nové filmové vlny, tak alespoň podívanou na zčeřenou vodu.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?