Václav Souček: Eliminace

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na čtverečkovém papíru jsme hrávali Lodě a další hry (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Nebyly tou dobou počítače, ani mobily. Hrávali jsme tu bojovou hru ve škole pro ukrácení chvíle; „lodě" se to jmenovalo. Byl k tomu potřeba čtverečkovaný papír, zásahy se gentlemansky přiznávaly, jinak by to nebyla hra. 

Za pár dekád doba nevídaně pokročila, svět se naježil zbraňovými systémy tak, že trne strachem. Útoky a zásahy jsou sledovány, evidovány a opětovány; co bylo nemyslitelné, stalo se už jistého 11. září v prvním roce tohoto tisíciletí.

Papírová lodička

Co může následovat v éře dronů s raketami, raději nedomýšlet. Do role hlídače globálních konfliktů a trestající ruky se postavily USA, ale strážců ve zbrani podobného ražení začíná být povícero. Sotva se svět stačil nadechnout po úspěšném atentátu na Usámu Bin Ládina, vstoupil do hry blízký a střední Východ, Libye, Syrie, nepřetržitě kvasí Afganistán.

S teroristy se nevyjednává a bojuje. A vybraně se tříbí i slovník; o úspěšném, sebeobranném atentátu na lidský cíl informují média jako o „eliminaci".

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související