Václav Souček: Eliminace

Nebyly tou dobou počítače, ani mobily. Hrávali jsme tu bojovou hru ve škole pro ukrácení chvíle; „lodě" se to jmenovalo. Byl k tomu potřeba čtverečkovaný papír, zásahy se gentlemansky přiznávaly, jinak by to nebyla hra. 

Za pár dekád doba nevídaně pokročila, svět se naježil zbraňovými systémy tak, že trne strachem. Útoky a zásahy jsou sledovány, evidovány a opětovány; co bylo nemyslitelné, stalo se už jistého 11. září v prvním roce tohoto tisíciletí.

Papírová lodička

Co může následovat v éře dronů s raketami, raději nedomýšlet. Do role hlídače globálních konfliktů a trestající ruky se postavily USA, ale strážců ve zbrani podobného ražení začíná být povícero. Sotva se svět stačil nadechnout po úspěšném atentátu na Usámu Bin Ládina, vstoupil do hry blízký a střední Východ, Libye, Syrie, nepřetržitě kvasí Afganistán.

S teroristy se nevyjednává a bojuje. A vybraně se tříbí i slovník; o úspěšném, sebeobranném atentátu na lidský cíl informují média jako o „eliminaci".

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.