Václav Souček: Všeho s mírou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy zeměkoule, žárovka
0:00
/
0:00

Život už je taková potvora, jednou vezme, podruhé nadělí; a tak je třeba obrnit se jak proti ztrátám, tak i proti nadílkám. 

Mezi taková „nadělení" v uvozovkách náleží aktuálně uhlíkoví aktivisté v zástupu za šestnáctiletou slečnou Gretou ze Švédska, která si podala politiky celého světa na Klimatické konferenci OSN.

K mládí náleží vystupování bez zábran, což ale neznamená neohraničené spílání. Proti takovému se ohradily jednotlivé kritické hlasy, místy logické a vtipné, místy nikoliv. Sociální sítě, víme?

Nuže, přebereme si ohnivé výpady a divou obranu jako hrách a popel z pohádky, za pomoci holoubků? To těžko. Spíše je na místě uvážlivá úměra, neboť se okamžitě podbízejí úvahy o vyrážení klínu klínem a vyhánění čerta ďáblem.

A že by problémy planety pomáhaly hasit světové summity a nákladné mediální kampaně? Nezvladatelnými požáry lesů na Sibiři a v jižní Americe se živila tištěná i elektronická média ještě koncem minulého měsíce; uhasily se snad ty ohně samy?

Berme tedy všechno s mírou, nebo aspoň s náležitou reservou.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.