Václav Souček: Všeho s mírou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy zeměkoule, žárovka
0:00
/
0:00

Život už je taková potvora, jednou vezme, podruhé nadělí; a tak je třeba obrnit se jak proti ztrátám, tak i proti nadílkám. 

Mezi taková „nadělení" v uvozovkách náleží aktuálně uhlíkoví aktivisté v zástupu za šestnáctiletou slečnou Gretou ze Švédska, která si podala politiky celého světa na Klimatické konferenci OSN.

K mládí náleží vystupování bez zábran, což ale neznamená neohraničené spílání. Proti takovému se ohradily jednotlivé kritické hlasy, místy logické a vtipné, místy nikoliv. Sociální sítě, víme?

Nuže, přebereme si ohnivé výpady a divou obranu jako hrách a popel z pohádky, za pomoci holoubků? To těžko. Spíše je na místě uvážlivá úměra, neboť se okamžitě podbízejí úvahy o vyrážení klínu klínem a vyhánění čerta ďáblem.

A že by problémy planety pomáhaly hasit světové summity a nákladné mediální kampaně? Nezvladatelnými požáry lesů na Sibiři a v jižní Americe se živila tištěná i elektronická média ještě koncem minulého měsíce; uhasily se snad ty ohně samy?

Berme tedy všechno s mírou, nebo aspoň s náležitou reservou.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.