Václav Souček: Všeho s mírou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy zeměkoule, žárovka
0:00
/
0:00

Život už je taková potvora, jednou vezme, podruhé nadělí; a tak je třeba obrnit se jak proti ztrátám, tak i proti nadílkám. 

Mezi taková „nadělení" v uvozovkách náleží aktuálně uhlíkoví aktivisté v zástupu za šestnáctiletou slečnou Gretou ze Švédska, která si podala politiky celého světa na Klimatické konferenci OSN.

Čtěte také

K mládí náleží vystupování bez zábran, což ale neznamená neohraničené spílání. Proti takovému se ohradily jednotlivé kritické hlasy, místy logické a vtipné, místy nikoliv. Sociální sítě, víme?

Nuže, přebereme si ohnivé výpady a divou obranu jako hrách a popel z pohádky, za pomoci holoubků? To těžko. Spíše je na místě uvážlivá úměra, neboť se okamžitě podbízejí úvahy o vyrážení klínu klínem a vyhánění čerta ďáblem.

A že by problémy planety pomáhaly hasit světové summity a nákladné mediální kampaně? Nezvladatelnými požáry lesů na Sibiři a v jižní Americe se živila tištěná i elektronická média ještě koncem minulého měsíce; uhasily se snad ty ohně samy?

Berme tedy všechno s mírou, nebo aspoň s náležitou reservou.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.