Václav Souček: Šest tisíc lůžek

02749160.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02749160.jpeg

Prastarý vtípek: uhodí hlava rodiny pěstí do stolu, až nadskočí talíře a křikne: tak kdo je tady vlastně pánem? No přece já, řekne jeho žena od plotny, aniž se otočí.

Prastarý vtípek připomíná chování zdravotních pojišťoven. Smlouvy s nemocnicemi jsou hromadně vypovězeny ke konci tohoto roku. Asociace českých a moravských nemocnic protestuje, její hlas není oslyšen. Argumenty: od roku 89 ubylo 25 tisíc lůžek, loni dalších 1600, příštím rokem má být zrušeno 6000 lůžek. Lůžkem rozumějme jednotku zdravotní péče, potažmo pacienta. Množina lůžek prezentuje nemocnici. Přísný náhled na zdravotní péči prezentuje instance, která je státem pověřena výběrem pojistného a přerozdělováním miliard do rozpočtů zdravotnických zařízení. Asociaci nemocnic vychází, že v systému přerozdělování se kamsi vypařilo asi 20 miliard. Cosi se na této činnosti hrubě nepozdává ministerstvu zdravotnictví, asociacím nemocnic, Národní radě zdravotně postižených, ambulantním lékařům, odborářům, a v neposlední řadě i budoucím pacientům, tedy - veřejnosti.
Protesty sílí, prázdné talíře nadskakují, jen od plotny zní stále stejný hlas.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete od pondělí do soboty v 8:20 hodin.