Václav Souček: Co nebere rozum

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Český dopravní letoun CASA C-295
0:00
/
0:00

Klíčovým svědkem v kauze předražených nákupů letounů CASA byl vojenský pilot v hodnosti podplukovníka. Podle dostupných, a zveřejněných údajů vstoupil do armády v roce 1990. Podnět by se dal lehce pochopit, bylo krátce po listopadu a porevoluční naděje plály naplno.

V roce 2012 přišel o bezpečnostní prověrku NBÚ a v armádě skončil neslavně. Přesvědčen, že se tak stalo kvůli jeho svědectví v kauze CASA zažaloval Českou republiku, a soud mu v minulém týdnu dal za pravdu.

Kyselou pachuť budí vzpomínka na zalykavé soptění někdejšího náměstka na „obraně“, který do krve nákup ze Španělska hájil s odůvodněním, že do podobných „taj. dův. mob.“ záležitostí veřejnosti nic není; jakož i nekonečné soudní tahanice bývalé ministryně, která zřejmě nemohla mít ani tuchy o tom, která bije.

Vojenský, vysoce kvalifikovaný pilot se tedy stal pilotem bývalým. S poškozenou pověstí, ztrátou rodiny a existence se domáhá v dalším soudním řízení ještě náhrady hmotné škody. Náhrada za ztracené roky se dá vyčíslit, míra stresu nikoliv.

Vzpomeňme tiše všech, jimž ořezala jejich existence na holé živobytí husákovská normalizace. Rozum to nebere ani po letech.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.