Václav Souček: Asie je blízko

Koronavirus zaostřil vidění „zbytku světa“ na čínské provincie. Velmocenské cíle Číny proto zatím tak pečlivě zkoumány nejsou - nebo o tom neinformovaní příliš neví.

Dokladem toho je pod správou držený a silně protestující Hongkong, Tibet, blízký Tchaj-wan, a další východoasijské aglomerace, jak prosperující, tak i zaostávající.

Dobyvatelské, historií zvané „hedvábné stezky“ nabyly podoby pravidelných tras námořních kontejnerových plavidel.

Čtěte také

Když kdesi u Znojma čeští celníci úspěšně zabaví padělky za dva tři miliony korun, u břehů Afriky přistávají další konvoje.

Prosakují zvěsti, že koronavirus výrazně způsobí propad nejen čínské ekonomiky. Světová diplomacie se zatím v záplavě roztodivných informací z oblastí této části Asie - ne snadno, ale jak takž - orientuje.

Naše média se zaobírají plánovanou cestou nově zvoleného šéfa Senátu na Tchaj-wan. Varování před čínskou infekcí okolní svět na lehkou váhu nebere; tak snad je opravdu lepší poslat vládní speciál s humanitární pomocí.

Asie není jen Čína, a Čína už dávno není jenom v Asii.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.