Václav Souček: Asie je blízko
Koronavirus zaostřil vidění „zbytku světa“ na čínské provincie. Velmocenské cíle Číny proto zatím tak pečlivě zkoumány nejsou - nebo o tom neinformovaní příliš neví.
Dokladem toho je pod správou držený a silně protestující Hongkong, Tibet, blízký Tchaj-wan, a další východoasijské aglomerace, jak prosperující, tak i zaostávající.
Dobyvatelské, historií zvané „hedvábné stezky“ nabyly podoby pravidelných tras námořních kontejnerových plavidel.
Čtěte také
Když kdesi u Znojma čeští celníci úspěšně zabaví padělky za dva tři miliony korun, u břehů Afriky přistávají další konvoje.
Prosakují zvěsti, že koronavirus výrazně způsobí propad nejen čínské ekonomiky. Světová diplomacie se zatím v záplavě roztodivných informací z oblastí této části Asie - ne snadno, ale jak takž - orientuje.
Naše média se zaobírají plánovanou cestou nově zvoleného šéfa Senátu na Tchaj-wan. Varování před čínskou infekcí okolní svět na lehkou váhu nebere; tak snad je opravdu lepší poslat vládní speciál s humanitární pomocí.
Asie není jen Čína, a Čína už dávno není jenom v Asii.
Související
-
Václav Souček: Polibek
V době obecného vzbouření pravicové opozice proti všemu, co jen trochu zavání levicovostí, zaujaly tento týden dva jevy.
-
Václav Souček: Bylo nebylo (ale spíš bylo)
České televizi přináleží tichá chvála za to, že poměrně slušně připomněla 115. výročí narození Jana Wericha.
-
Václav Souček: Udržitelný rozvoj a dobývání kosmu
Sborník „Kapitál“ Karla Marxe se kdysi objevil na podlaze, u dveří naší tehdejší redakce. Jistil je proti průvanu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.