Město Hradec Králové informuje o preventivních opatřeních na Hradecku proti koronaviru

30. leden 2020

Vzhledem k situaci týkající se šíření koronaviru 2019-nCoV, město Hradec Králové informuje o preventivních opatřeních, která jsou doporučena všem občanům. Zároveň uvádí pokyny pro osoby, které přicestovaly z postižených oblastí. 

Čtěte také

„Dostali jsme instrukce od Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje, které jsou především preventivního charakteru. Chci zdůraznit, že se v Hradci Králové zatím neobjevilo ani podezření, ani potvrzení nakažení koronavirem,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek z ODS.

První regulační opatření je pro osoby, které jakkoliv přicestují z rizikových oblastí (Čína) a nemají zdravotní obtíže, aby kontaktovaly Krajskou hygienickou stanici na telefonním čísle 495 058 111 nebo e-mail: khshk@khshk.cz. Následně budou spojeny s epidemiologem.

Osoby, které jakkoliv přicestují z rizikových oblastí a mají zdravotní obtíže, musí ihned kontaktovat Kliniku infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové, v pracovní době od 7:30 - 15:30 na telefonním čísle 601 130 894 a v mimopracovní době 15:30 - 7:30 na čísle 721 417 310.

Další aktuální informace pro občany poskytuje průběžně ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách www.mzcr.cz.

Virus se přenáší kapénkami a sekrety jak vzduchem, tak kontaktem a následným přenesením na sliznice zejména rukama. Provizorní ochranou je rouška, nicméně viry jsou velikosti desítek až stovek nanometrů, takže skutečně účinnou ochranou je až respirátor s úrovní ochrany FFP3.

Jak snížit riziko nakažení koronavirem

Zásadní je důkladná hygiena rukou s použitím alespoň alkoholových desinfekčních přípravků, nejlépe přípravků s virucidním účinkem (uvedeno na etiketě). Inkubační doba je 1-14 dnů.

autor: baj | zdroj: Magistrát města Hradec Králové
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...