Václav Souček: Síla informací

Den za dnem, hodinu za hodinou jsme zásobováni podrobnými informacemi o virové hrozbě, po doporučeních i výzvami a už také striktním nařízením. 

Všechna ta neodbytnost je na místě, včetně únavného opakování, protože se to s námi má jako s malými dětmi: je třeba nám všechno jednou říct, ale taky třikrát opakovat. Při tom nelze vyloučit pověstnou statistickou chybu, která může být osudová; najděte si v encyklopedii výklad o „exponenciálním“ šíření, a rázem zbystříte.

I ve světě internetu číhají nebezpečí a musí se dodržovat pravidla (ilustrační foto)

Takže znovu - dvacet čtyři hodiny denně, varování už následují milionové karantény. Rozhlasy, televize, tisk, internet chrlí bez oddechu další informace a vyplácí se je sledovat.

Není ale nad zvěsti nesené od úst k ústům - ty vymetly mouku a rýži z regálů obchodů natotata. U nás v Hradci se kdysi říkalo, že když si někdo v Kuklenách dupne, tak na Slezském Předměstí už je z toho zemětřesení.

Kéž by všechny vyspělé informační zdroje měly okamžitý vliv a účinek jako fámy.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

  • Václav Souček: Tlaky

    „Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou“ bývalo často ke slyšení u razantnějších, o něco radikálnějších jedinců. Použití síly obvykle rezultuje v tlak.

  • Václav Souček: Křivé

    Už to tak chodí, že když otevřete počítač, z prvního místa na Vás zaútočí skandální zprávy. Osvědčený recept, jak zaujmout a pěkně si v té špíně zabrouzdat. 

  • Václav Souček: Vlastnictví

    Nový český film „Vlastníci“ režiséra Jiřího Havelky vzbudil slibná očekávání, když už ne nové filmové vlny, tak alespoň podívanou na zčeřenou vodu.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...