Václav Souček: „Tady vlci nejsou“

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlci (ilustrační foto)

Hrál se tento dramatický titul z pera autora Pančo Pančeva k výročí Bulharské lidové republiky ve zdejším DVÚ, ještě v době masivního dohledu na kulturu. 

Autor téma „vlci“ odčerpával a obhospodařoval na několik způsobů, psal krátké skeče, povídky a dramata. Přijel vysmátý a odjel vysmátý, jen účinkující, obsazení v inscenaci, chodili hodnou dobu s očima nevěřícně obrácenýma k nebi; ta veselohra byla natolik balkánská, že i publikum odcházelo zaražené jako kolík.

No nic - bylo to tak, a je to za námi

Čtěte také

Jenže teď tu ty plaché šelmy jsou, ne že ne, a vede se jim naším přičiněním znamenitě. Obracíme zato oči k nebi z jiného důvodu: chovatelé ovcí a koz se nemůžou dovolat soudného zákonného opatření, aby nemuseli prožívat reálná traumata na pokračování.

Vlci by měli podle teoretických předpokladů lovit v lesích nejslabší kusy přemnožené spárkaté, možná si troufnout i na pustošivé divočáky, a ne beztrestně řádit v ohradách - ale vysvětlujte to vlkům!

To je jako nařídit kormoránům, aby se krmili jen bílou plevelnou rybou a ne kapří násadou. Škoda dalších slov, váznou na jazyku. Zákonodárci a ochránci, proberte se.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová