Václav Souček: „Tady vlci nejsou“

Vlci (ilustrační foto)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlci (ilustrační foto)

Hrál se tento dramatický titul z pera autora Pančo Pančeva k výročí Bulharské lidové republiky ve zdejším DVÚ, ještě v době masivního dohledu na kulturu. 

Autor téma „vlci“ odčerpával a obhospodařoval na několik způsobů, psal krátké skeče, povídky a dramata. Přijel vysmátý a odjel vysmátý, jen účinkující, obsazení v inscenaci, chodili hodnou dobu s očima nevěřícně obrácenýma k nebi; ta veselohra byla natolik balkánská, že i publikum odcházelo zaražené jako kolík.

No nic - bylo to tak, a je to za námi

Jenže teď tu ty plaché šelmy jsou, ne že ne, a vede se jim naším přičiněním znamenitě. Obracíme zato oči k nebi z jiného důvodu: chovatelé ovcí a koz se nemůžou dovolat soudného zákonného opatření, aby nemuseli prožívat reálná traumata na pokračování.

Vlci by měli podle teoretických předpokladů lovit v lesích nejslabší kusy přemnožené spárkaté, možná si troufnout i na pustošivé divočáky, a ne beztrestně řádit v ohradách - ale vysvětlujte to vlkům!

To je jako nařídit kormoránům, aby se krmili jen bílou plevelnou rybou a ne kapří násadou. Škoda dalších slov, váznou na jazyku. Zákonodárci a ochránci, proberte se.

Spustit audio

Související