Václav Souček: Ode zdi ke zdi

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krkonoše
0:00
/
0:00

Těžko počítat organizace, které podporovaly za rozpočtované peníze turistický ruch v naší zemičce. Bylo jich víc než dost, od celostátních, přes regionální, až po místní společenstva. 

Po dlouhé roky to vypadalo, že Česko - coby pokladnice památek - potřebuje turisty s devízami jako sůl, ale ouvej - najednou se cosi překotilo, a vysvítá, že bude třeba turistický ruch zkáznit.

Čtěte také

Nápory davů zažívají Krkonoše a Adršpach, Český Krumlov odstavuje autobusy a kasíruje za vjezd, srdce Evropy Praha je návštěvníky přelidněné, zaplevelené podvodnými replikami historických vozidel a rozpůjčovaných koloběžek, jakož i pofiderních upomínkových předmětů, které nemají s Prahou co společného.

A začíná se uvažovat o vstupném; Poláci prý už za Krkonoše vybírají, a příklady, jak známo, táhnou.

Z hloubi nedokonalé paměti: pubertální recesisté prý kdesi vybírali po korunce mýtné na historickém mostku. Místní je poslali do háje, ale nemístní s úsměvem šacovali drobné po kapsách.
Mohlo by to zatímně postupovat tak, že agentury na podporu cestovního ruchu by zapracovaly na sofistikovaném systému jeho omezení.

Turisté v Krkonoších na počátcích horské turistiky

Rozumí se, že za mírnou částku, která by postupem času byla valorizována.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?