Václav Souček: Pomníčky

Helsinky jsme si tenkrát prošlápli nahonem při mezipřistání, po noci na stadionu, kde Emil Zátopek dobyl atletický svět a celé Finsko.

Udivil nás nález dvou křemenáčů pod keřem na rušné křižovatce, a neporozuměli jsme spoustě soch a pomníků, z nichž některé byly dozdobeny azbukou. Finové zřejmě nenašli nikdy zálibu v obrazoborectví, tak ponechávají na místě všechny artefakty, na věčnou paměť jak dobyvatelských, tak národněosvobozeneckých úspěchů.

Logo

Teď domů: Magistrát hlavního města Prahy schválil instalaci repliky mariánského sloupu, před sto lety strženého odbojným davem. Nuže, ničit kulturní památky je barbarství, ale co se symboly, které jsou ideologickou solí v očích? To by Praze měla dál vévodit kamenná fronta na maso v čele s Josefem Vissarionovičem na Letné?

Tak se líhne obava i v myslích mírumilovných ateistů, aby se znovu na Staroměstském náměstí nenašel nějaký „Franta Rámus“, když už se našli radní, kteří si replikou památky stavějí své vlastní pomníčky. Rozpačitě k tomu mlčet se nesluší, hlavní město není jen Pražanů.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

  • Václav Souček: Poměry a průměry

    Maminka kamaráda Petra byla vídeňská Češka. Když ovdověla, přestěhovala se s dítětem do pražské Libně. Její  důchod přepočítaný na koruny jí umožnil slušné živobytí.

  • Václav Souček: Ego

    Konzervativci drtivě vyhráli a premiér slíbil vrátit Britům sebedůvěru. EU bude vlivného a s přispívajícího člena postrádat, a čeká ji přechodné období nových dohod.

  • Václav Souček: Kdo uteče

    Tak - s prominutím - ještě jednou: stát se to nemělo, ale bohužel se to znovu stalo. Odhadnout, kdy komu přeskočí v hlavě do zkratu, je problém neřešitelný.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.