Václav Souček: Ego
Konzervativci drtivě vyhráli a premiér slíbil vrátit Britům sebedůvěru. EU bude vlivného a s přispívajícího člena citelně postrádat, a dosavadní partnery čeká tak zvané přechodné období nových dohod. Bývají prospěšné jen ty, na nichž žádná ze zúčastněných stran netratí.
O kousek malého světa vedle, v Madridu, dospěla předlouhá konference OSN o klimatu k závěru, že absence dohody je lepší než špatný kompromis.
Čtěte také
Za těmito větami stojí silné ego národních zájmů proti hlasům ochránců životního prostředí; Austrálie hájí své uhelné elektrárny, ČR chce mít čisté a nákladné jádro, což je sousedům v Rakousku solí v očích. Jiná ukázka „národního ega“ se odehrává na severu: Polsko prosazuje hlubší a bližší těžbu povrchového dolu, na české straně hornatého příhraničí se valem ztrácí voda.
Něco málo můžeme udělat jeden každý, na něco musí přistoupit každé národní ego. Státy EU se zavázaly dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.
Můžete se dočíst, že tou dobou bude dnes revoltující Gretě Thurnbergové ještě pod padesát.
Související
-
Václav Souček: Všeho s mírou
Život už je taková potvora, jednou vezme, podruhé nadělí; a tak je třeba obrnit se jak proti ztrátám, tak i proti nadílkám.
-
Václav Souček: Prodej, nákup a paměť
Prodat volební slib je kus kumštu. Navýšení důchodů zajišťuje především zákonná valorizace, a většina penzistů počítat umí, tomu věřte.
-
Václav Souček: Zásadní NE
Přemýšlivé hlavy těžknou i před požitím malého piva u vědomí toho, jak naši zákonodárci razantně rozštípli sukovitý špalek problému: alkohol vodákům a cyklistům nikoliv!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.