Václav Souček: Ego

Konzervativci drtivě vyhráli a premiér slíbil vrátit Britům sebedůvěru. EU bude vlivného a s přispívajícího člena citelně postrádat, a dosavadní partnery čeká tak zvané přechodné období nových dohod. Bývají prospěšné jen ty, na nichž žádná ze zúčastněných stran netratí. 

O kousek malého světa vedle, v Madridu, dospěla předlouhá konference OSN o klimatu k závěru, že absence dohody je lepší než špatný kompromis.

Čtěte také

Za těmito větami stojí silné ego národních zájmů proti hlasům ochránců životního prostředí; Austrálie hájí své uhelné elektrárny, ČR chce mít čisté a nákladné jádro, což je sousedům v Rakousku solí v očích. Jiná ukázka „národního ega“ se odehrává na severu: Polsko prosazuje hlubší a bližší těžbu povrchového dolu, na české straně hornatého příhraničí se valem ztrácí voda.

Něco málo můžeme udělat jeden každý, na něco musí přistoupit každé národní ego. Státy EU se zavázaly dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.

Můžete se dočíst, že tou dobou bude dnes revoltující Gretě Thurnbergové ještě pod padesát.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.