Václav Souček: Ego

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Boris Johnson
0:00
/
0:00

Konzervativci drtivě vyhráli a premiér slíbil vrátit Britům sebedůvěru. EU bude vlivného a s přispívajícího člena citelně postrádat, a dosavadní partnery čeká tak zvané přechodné období nových dohod. Bývají prospěšné jen ty, na nichž žádná ze zúčastněných stran netratí. 

O kousek malého světa vedle, v Madridu, dospěla předlouhá konference OSN o klimatu k závěru, že absence dohody je lepší než špatný kompromis.

Čtěte také

Za těmito větami stojí silné ego národních zájmů proti hlasům ochránců životního prostředí; Austrálie hájí své uhelné elektrárny, ČR chce mít čisté a nákladné jádro, což je sousedům v Rakousku solí v očích. Jiná ukázka „národního ega“ se odehrává na severu: Polsko prosazuje hlubší a bližší těžbu povrchového dolu, na české straně hornatého příhraničí se valem ztrácí voda.

Něco málo můžeme udělat jeden každý, na něco musí přistoupit každé národní ego. Státy EU se zavázaly dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.

Můžete se dočíst, že tou dobou bude dnes revoltující Gretě Thurnbergové ještě pod padesát.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.