Václav Souček: Ad „Brexit“

Velká Británie bývala jednou z nejmocnějších koloniálních velmocí světa. Tento resentiment jisté nadřazenosti v mnoha poddaných anglické královny přetrvává. Od toho blízko k domněnce, že týž pocit sehrál svou roli v referendu o odstoupení ze svazku Evropské unie, a v průběhu času nabyl nemilých příchutí. 

Těžko brát střelený šíp v letu zpět, to neuměl ani proslulý Robin Hood, proto tedy Británií mezitím vyžádané - a Unií akceptované - odklady rozluky, plánované na konec března.

Za ilustrativní zmínku stojí úsměvná historka, která proběhla tiskem: francouzskou ministryni pro evropské záležitosti prý budí každé ráno mňoukáním její kocourek, protože chce ven. Když je mu ale otevřeno, zůstává nerozhodně ve dveřích, a když je vyexpedován ven, dívá se nespokojeně.

Dostal jméno Brexit.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.