Václav Souček: Poměry a průměry

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Senioři, myslete víc na sebe! Ke zdravému stárnutí je nejdůležitější pohoda (ilustrační foto)

Maminka kamaráda Petra byla vídeňská Češka po rodičích. Když ovdověla, přestěhovala se s dítětem do nevelkého bytu v pražské Libni. Její  důchod, přepočítaný ze šilinků na koruny, jí umožnil slušné živobytí, do zaměstnání chodit nepotřebovala; ostatně i Petr se po jejím vzoru poohlížel už za socíku po svobodném povolání.

Komunikovala velmi půvabnou, Vídní poznamenanou češtinou, mohla si dovolit pedikérku domů, a nemusela úporně škudlit, sousedky z činžáku jí záviděly. Dožila i po sametu spokojeně vysokého věku. Už tehdy mi u povídání s ní nad kafíčkem vrtalo hlavou, proč tak markantní rozdíl v příjmu penzistů, bývali jsme přece kdysi všichni obyvateli c.k. Rakouska.

Čtěte také

Nový odstavec se týká protestů proti chystané důchodové reformě ve sladké Francii. Statistiky procent mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem se liší, ale to nejnižší číslo uvádí 49 procent z průměrné mzdy. Inu - to by bylo Francouzům co závidět, neboť o takovém poměru se může průměrnému našinci jen zdát.

Francouzský stát tvrdí prostřednictvím svého ministerstva, že současný stav je neudržitelný, a volá po reformě, ulice se bouří. Česká reformní snaha se dlouho utápěla v komisionálních teoriích a léčkách důmyslných penzijních pilířů, než vláda přistoupila na princip pravidelné valorizace; jenže s penzemi se bystře valorizují i mzdy. Poměr sice kmitá, ale k lepšímu se nehýbe.

Rezultát? Naši poživatelé mandatorních výdajů budou rádi i za to…

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

  • Václav Souček: Konečně?

    Odhadnout v procentech, kolika lidem jdou nepřetržité hony na nepravosti na nervy, to statistika neumí; ale ne, že by nechtěla. Veřejný prostor je dokořán.

  • Václav Souček: Elektromobilita

    Čert aby se v tom vyznal; tak elektromobilita má být oborem budoucnosti, a budoucnost lidstva úzce souvisí s rozvojem elektromobility. 

  • Václav Souček: Nedopatření

    Novinový titulek „Rusové nepustili Tomana…" je toho druhu, že člověka píchne u srdce: Rusové nepustili letadlo ministra zemědělství s doprovodnou delegací do Tatarstánu.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?