Václav Souček: Nemožné ihned

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chudoba, nohy
0:00
/
0:00

Jsme při obchodech s lidskou bídou jen zkoprnělými svědky, nebo se už jejími následky řadíme na chvost řetězce obětí?

Výstavba vesničky pro dětské sirotky ze Sýrie měla být symbolickým darem (třebaže v desítkách milionů), ale nebude. Projekt ztroskotal, druhá strana měla o mnoho lukrativnější představy.

Čtěte také

Vše podobné dobré vůli budiž ohraničeno rozumem; můžete se sice věnovat bližním z jiných kontinentů až k samé hranici sebeobětování, ale to už nemá s proklamovanou humanitou mnoho společného.

Vyvstanou-li okamžitě potom opakované požadavky o azylová řízení sirotků, budí to dojem, že jde spíš o politické proklamace na úrovni tučné čárky příslušné partaje před okolním světem.

Pokud jde o ony proslulé „kvóty“ a příděly migrantů, nemůže platit zásada „nemožné ihned, zázraky na počkání“. To „nemožné ihned“ se už vrací jako bumerang, a zázrak se nekoná.
Nic z toho však neznamená obchodu s bídou pasivně přihlížet. Jinak v tom Evropa i s námi nebude vězet jen po „koulena“ (jak říká roztomile Bolek Polívka), ale až po uši.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

  • Václav Souček: Proti chudobě

    Nesporné spory o úspory - to měl být původně titulek tohoto krátkého pojednání, věnovaného rozevírajícím se nůžkám mezi chudými a bohatými. 

  • Václav Souček: Nepřehledno

    Je toho najednou nějak povícero a nepřehledno na Blízkém Východě, co hmoždí mozkovny přemýšlivých spoluobčanů. 

  • Václav Souček: Za oklamanými

    Kde se bere v člověku nezvratné přesvědčení o správné cestě? Před lety jsem viděl výnos s razítkem a podpisem MNV na průklepáku, kterým byla rodina „kulaka“ vystěhována.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...