Václav Souček: O prestiži

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Senát ČR
0:00
/
0:00

Možná je ještě brzy na pár slov o prestiži Senátu. Druhá nejvyšší ústavní funkce nedá spát politickým partajím, potažmo jejich klubům - a tak ještě nedohasl plamínek smutku nad odchodem Jaroslava Kubery, a už jsou v pohybu stranické zájmy. 

Aspirant na dominanci v opozičním houfci neprodleně posílil přivábením nezávislé senátorky, starostové a nezávislí přisoudili čáku místopředsedovi, otužilému dlouholetým ředitelováním populárního pražského gymnázia.

Otázka „kdo za Kuberu“ zní přesněji „kdo po Kuberovi“, protože zesnulý teplický patriot nastavil laťku hodně vysoko.

Pokud nestačí příměr z atletiky, tak ještě jeden z bílého sportu, z tenisu: po odchodech Berdycha a Štěpánka z reprezentace tam zeje výkonnostní mezera. Což by úctyhodný sbor Senátu - coby korektiv a pojistku volebního i ústavního systému - potkat nemělo.

Stranou zvýšeného zájmu veřejnosti o budoucího šéfa Senátu se odehrávají úporné volební půtky o vyhovující persony, nakloněné stranickým zájmům; o místa v Radách veřejnoprávních médií, tedy Českého rozhlasu a České televize.

O prestiži se ještě povede dlouhá debata.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová