Václav Souček: Z ručky do ručky

Aby nebylo opominuto bez povšimnutí: bytový fond někdejšího OKD se stal opět, už téměř tradičně, předmětem obchodu. Zda výnosného, nebo nikoliv, zůstává obestřeno tajemstvím. 

Glosa nemůže obsáhnout všechny kroky a přesuny od samého počátku; když je zkusíte vyhledat, narazíte - mimo jiné - na zprávy o záhadných majitelích účtů na Kajmanských ostrovech. Neviditelná ruka trhu, slyšeli jsme, víme, známe.

Poslední držitel odprodal někdejší hornické byty mocné švédské korporaci, jejíž bytové državy se nacházejí v četných státech Evropy. Co říkají této podobě globalizace nájemníci, kteří si kdysi dělali oprávněnou čáku na odkoupení svého životního prostoru na pár metrech, zůstává rovněž obestřeno tajemstvím.

Sirotčí peníz ale můžete vsadit na to, že jejich komentáře v ostravském nářečí budou na hony vzdáleny spisovnému chrámu jazyka českého.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.