Václav Souček: Z ručky do ručky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Důl Darkov a sídlo OKD
0:00
/
0:00

Aby nebylo opominuto bez povšimnutí: bytový fond někdejšího OKD se stal opět, už téměř tradičně, předmětem obchodu. Zda výnosného, nebo nikoliv, zůstává obestřeno tajemstvím. 

Glosa nemůže obsáhnout všechny kroky a přesuny od samého počátku; když je zkusíte vyhledat, narazíte - mimo jiné - na zprávy o záhadných majitelích účtů na Kajmanských ostrovech. Neviditelná ruka trhu, slyšeli jsme, víme, známe.

Budova, kde desítky let sídlilo generální ředitelství OKD, Ostrava

Poslední držitel odprodal někdejší hornické byty mocné švédské korporaci, jejíž bytové državy se nacházejí v četných státech Evropy. Co říkají této podobě globalizace nájemníci, kteří si kdysi dělali oprávněnou čáku na odkoupení svého životního prostoru na pár metrech, zůstává rovněž obestřeno tajemstvím.

Sirotčí peníz ale můžete vsadit na to, že jejich komentáře v ostravském nářečí budou na hony vzdáleny spisovnému chrámu jazyka českého.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.