Václav Souček: Vox populi, vox Dei

Obvyklý, hojně využívaný apel praví, že hlas lidu je hlasem Božím, a měl by tudíž být respektován. Porovnejte s obrazovým zpravodajstvím z oblastí někdejší Persie, a obočí se Vám zvedne samo od sebe.

Však také výklad podle Wikipedie varuje, abychom se s hlasem lidu nepomýlili, neboť zběsilost davu je vždy blízká šílenství.

Pokud se Vám příčí taková velká slova, tak lze doporučit (opakovaně a často i nadarmo) formulaci spisovatele Zdeňka Jirotky:
„Splašený dav je schopen ušlapat dítě, které by za jiných okolností každý jedinec v davu obsažený pohladil po hlavě a dal mu korunu na zmrzlinu.“

Protestující v Denveru proti událostem v Iráku a Íránu

Obojí předpokládá užití zdravého rozumu a delšího přemýšlení, než se k pohodlnému masovému názoru přidáte. Není to příjemné, nikdo to za Vás neudělá, nikdo Vás za Vaše rozhodnutí, pokud s masívní většinou nesouhlasíte, nepochválí, ale je to možné.

Třetí tisíciletí před nás staví takovou míru složitostí, že jedinou jistotou jsou setrvalé pochybnosti. Zpět k začátku: budeme-li považovat za hlas lidu hlasy jednotlivých lidí a nikoliv zbuntovaný dav, vyhovíme původní verzi starořeckého myslitele.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.