Václav Souček: Vox populi, vox Dei

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nepokoje v Íránu

Obvyklý, hojně využívaný apel praví, že hlas lidu je hlasem Božím, a měl by tudíž být respektován. Porovnejte s obrazovým zpravodajstvím z oblastí někdejší Persie, a obočí se Vám zvedne samo od sebe.

Však také výklad podle Wikipedie varuje, abychom se s hlasem lidu nepomýlili, neboť zběsilost davu je vždy blízká šílenství.

Pokud se Vám příčí taková velká slova, tak lze doporučit (opakovaně a často i nadarmo) formulaci spisovatele Zdeňka Jirotky:
„Splašený dav je schopen ušlapat dítě, které by za jiných okolností každý jedinec v davu obsažený pohladil po hlavě a dal mu korunu na zmrzlinu.“

Protestující v Denveru proti událostem v Iráku a Íránu

Obojí předpokládá užití zdravého rozumu a delšího přemýšlení, než se k pohodlnému masovému názoru přidáte. Není to příjemné, nikdo to za Vás neudělá, nikdo Vás za Vaše rozhodnutí, pokud s masívní většinou nesouhlasíte, nepochválí, ale je to možné.

Třetí tisíciletí před nás staví takovou míru složitostí, že jedinou jistotou jsou setrvalé pochybnosti. Zpět k začátku: budeme-li považovat za hlas lidu hlasy jednotlivých lidí a nikoliv zbuntovaný dav, vyhovíme původní verzi starořeckého myslitele.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.