Václav Souček: Jak nakrmit…

Jak nakrmit, jak podojit? Otázka jako z někdejšího vysílání pro zemědělce. Jenže běží o sektor bankovní, vysoce ziskový, a neradno si s ním národohospodářsky rozlít ocet.

V dobách opoziční smlouvy okolo roku 2000 zahraniční banky šmahem nakoupily naše finanční ústavy tak znamenitě, že se jim miliardové investice vrátily do tří let. A nyní by bylo třeba služeb agentury „Baboraď", neboť se opatrně přemítá o zavedení sektorové daně; sociální demokracie by se nerozpakovala, ale ANO v čele s premiérem velí opatrně posunovat a založit s použitím vloženého základního kapitálu zhruba šesti miliard korun „Národní rozvojový fond".

Báze dobrovolnosti je krásná a šlechetná myšlenka, jenže - jak praví nemilosrdná logika - česká dcera zahraniční matky bude zákonitě očekávat z částky vložené totožnou částku návratnou - plus úroky, neboť tak to v aritmetice bankovního sektoru odedávna chodí.

Abychom se vrátili k otázce z úvodu „jak nakrmit, jak podojit?" - polovina je zodpovězena, nakrmeno jest znamenitě.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.