Václav Souček: Zástupci a zástupy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Evropský parlament (ilustrační snímek)

Špičkový fotbalový komentátor Ladislav Škorpil usnadnil početným a pohodlnějším zástupům oprávněných voličů práci. Vysčítal pro ně, a předložil stručné porovnatelné údaje: z našich čtyřiceti politických stran a hnutí nabídlo své služby vlasti 841 kandidátů na celých 21 poslaneckých křesel Evropského parlamentu. 

Nebyl sám, kdo se nad složením kandidátních listin a profesní pestrostí uchazečů podivil. Rovněž si přál, abychom každopádně volili, neboť do Bruselu na sebe i udáváme.

Hlasování poslanců v Evropském parlamentu ve Štrasburku

Na konci volebního víkendu však u nás ovládly většinovou pozornost hokejová utkání a fotbalový mač pražských „S“, kdepak volby. Jinak stará vesta: volební absence vysoká, kdo nevolil, volil sám proti sobě, ale reptat bude proti všem.

Početných slov našich nepočetných zástupců k této dějinné události se v příštích dnech zajisté dočkáme. Výsledky souborně za Evropu? Jak se do lesa volalo, tak se z lesa ozvalo.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.