Václav Souček: Dvojí kvalita

Státy Evropské unie
Státy Evropské unie
0:00
/
0:00

Stručné informace uvádějí, že téměř dvě třetiny obyvatel ČR – zejména z mladších generací - přitakávají našemu členství v Evropské unii, neboť jsou si vědomy výhod. 

Práce v zahraničí, svobodné cestování bez víz a kontrol, v neposlední řadě i dotace jsou ale výhody možné, podmíněné dostatečnými vlastními silami a prostředky.

Proti tomu se přibližně stejná množina obyvatelstva cítí dotčena dvojí kvalitou potravin.

Povedlo se sice zakotvit do evropské směrnice proti nekalým obchodním praktikám povinnost informovat spotřebitele - pokud se spotřebiteli povede rozluštit obšírný komentář petitem na podezřelém produktu, pak nekoupí.

Negativně vnímá vstup do Evropské unie třicet procent respondentů průzkumu Median.

Je to nepochybně pokrok proti dobám, kdy čínské vepřové bylo suplováno dovozem kašovité hmoty v plechu s obalem, podobným původnímu, a nikdo se tím nezaobíral ani v nejmenším. Trh si to vyřešil podle pravidla „koupím to, na co mám“. Pravidlo žije po svém dál.

Podle aktuální zvěsti se prudce zhoršila i kvalita dodávané ruské ropy, čemuž šikovně předcházíme růstem ceny u benzinek. Vypadá to, že Evropa už začíná být dvojí kvality a bude třeba tomu čelit, pokud nezačne preferovat i duplicitní demokracii.

Spustit audio

Související