Václav Souček: Jako oheň a voda

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Média, noviny, zprávy (ilustrační obrázek)
0:00
/
0:00

Vývojové a přechodové fáze společenských změn jsou tak různorodé a nesourodé, že se z toho člověku tají dech. Alžírsko se vyhnulo „arabskému jaru“ údajně zásluhou prezidenta Butefliky; monarcha vydržel na postu až téměř do nevědomí, leč nikdo ze smrtelníků tu nemůže být navěky.

Americký prezident Ronald Reagan se zasloužil o svět v relativním míru, když tehdejší SSSR přiměl, aby se ve zbrojení uzávodil, ale kdyby nebylo M. Gorbačova, kdoví, jestli by teď svět neválčil klacky a kamením.

Chvála všem, kdož dokáží hořlavé spory hasit v zárodku a znesvářené spojovat, ale dlužno posunovat opatrně; voda umí po ohni dílo zkázy i dokonat, oba živly jsou… nesourodé.

Mezi civilizovanými lidmi by to mělo chodit jinak; Michal Prokop trefně zmínil na předávání Andělů, že demokracie je nepřetržitá debata o polarizaci názorů, o tom nespojitelném. A tak jsme to přece před těmi třiceti lety chtěli, ne?

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.