Václav Souček: Chyba lávky
Vzpomínat znamená stárnout, ale také připomínat. V hustých korunách aleje před někdejším sídlem zdejší rozhlasové redakce se zabydlelo celoročně drobné ptactvo. Vrabci, chocholouši, sýkorky, všechno to shánělo od rána do noci obživu.
Karel Poláček napsal, že ptáci vítají jitro zpěvem, a poddůstojníci řvaním; dovolím si klasikovi namítnout, že halasné čiřikání každé ráno připomínalo spíš hladovou demonstraci, zejména po mrazivé noci.
Tak chocholouše dnes skoro nevidět, a když po Vás kouká po očku kos, hopkající mezi zaparkovanými auty, zpomalte, a obejděte ho. Má se co činit, aby se obešel mezi přemnoženými holuby a hrdličkami.
Drobného ptactva ubývá, protože ubývá hmyzu, a na vině jsou herbicidy a pesticidy, jak míní odborníci. Zato neubývá houfných náletů špačků na vinicích a sadech, a věčně hladových kormoránů na rybnících. Matka příroda umí neuvěřitelně obnovovat rostlinné a živočišné druhy, ale její moudrost nestačí na pustošivé omyly nomenklaturních hospodářů všeho druhu.
Chyba lávky, kterou bezstarostně přecházíme.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka