Václav Souček: Hraboši
Měli by to být výhradně vegetariáni - a jakou nám, masojídkům a všežravcům, dělají těžkou hlavu.
Řeč je o hraboších, a mluví se o nich v nezvykle širokém spektru; jsou z ničeho nic hrozbou nejen pro úrodu, ale i pro potravní řetězce, na jejichž koncích se člověk nachází. Zatímco přemnožení lumíci jsou podle pověstí schopni až sebezničení, hraboši ani nápad; až dojdou zásoby zrnin, brambor a řepy na polích, coby „vegani“ každým coulem přejdou do zahrad a sklepů.
Plošně aplikované jedy jsou jen násobenou hrozbou, stejně jako další mírná zima. Do jaké míry by pomohla hluboká orba je předmětem debat odborníků. A není radno odhlížet od drobných hrabošů příliš vzhůru do vyššího řádu savců.
Stěhování národů za živobytím se dnes připomíná stejně naléhavě, navíc o jednu dimenzi, kterou postihl Jaromír Nohavica v jedné ze svých písní: „když mi dát nechceš, já vezmu si sám, zámek jde lehce a adresu znám…“
Související
-
Václav Souček: Ty doby jsou pryč
Otevřete denní tisk - a loupne Vás v zádech; titulek půlstránky zní „Ty doby, kdy jste byli montovnou, jsou pryč“.
-
Václav Souček: Elektro téma
I v té zemi, kde už včera snědli to, co měli na zítra, znamenaly plány elektrifikace hodně. Otec VŘSR předestřel světu výhledy, o jakých se svazovým republikám ani nesnilo.
-
Václav Souček: Jako tenkrát
Hodláme bojovat se suchem, pomocí nákladných vládních programů, omezováním spotřeby vody, úpravou cen vody, zadržováním vody v krajině, a mnoha dalšími způsoby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.