Václav Marek, kapelník orchestru Blue Star: Musíte po lidech něco vyžadovat. Pořádek i kvalitu

4. říjen 2019

Hosty Lady Klokočníkové byli v pátek 4. října po 10. hodině v přímém přenosu z rozhlasové kavárny District 5 v Havlíčkově ulici v Hradci Králové muzikanti Václav Marek a Tomáš Dvořáček.

„S muzikou jsem začal od malička. Můj dědeček byl ředitel dvou hudebních škol v Hostinném a ve Dvoře Králové nad Labem. A byl to také východočeský profesionální muzikant, který vlastnil kapelu, hrál na akordeon. Tam jsem začal vnímat první tóny. A potom jsem studoval pardubickou konzervatoř, právě onen akordeon," usmívá se Václav Marek.

Čtěte také

„Obdivoval jsem báječný Originální Pražský Synkopický Orchestr v čele s Pavlem Klikarem. Ten působil jako zjevení na naší hudební scéně. Když jsem byl potom na konzervatoři a v prvním ročníku jsem šel na jejich vystoupení, tak jsem si říkal, to je muzika, kterou chci dělat."

„Mým idolem byl jednoznačně R. A. Dvorský. To byl vlastně zakladatel moderní populární písně. V dnešní době by byl úplně, jak se říká, nad věcí. Protože on dělal všechny možné profese a ve všech byl dobrý. A navíc, když jste ho pak viděl za klavírem nebo za mikrofonem, tak to byl pan elegán."

„Myslím se, že v dobrém slova smyslu není metoda cukru a biče vůbec špatná. Protože pořádek v kapela musí být, jinak by se vám to rozešlo. Musíte po lidech něco vyžadovat. A musíte jim za to ovšem také něco nabídnout. Teď nemyslím nutně jen honoráře, ale třeba možnost vystoupit někde, kde se jim to i líbí. Musíte ocenit jejich kvality, protože bez nich by kapela nebyla možná. Musí se vyžadovat obojí. Pořádek i kvalita," dodává Václav Marek, kapelník orchestru Blue Star.

Václav Marek & His Blue Star - Swingová a taneční hudba 30. - 40. let 20. století.

Poslechněte si záznam přenosu z rozhlasové kavárny District 5 v Havlíčkově ulici v Hradci Králové: 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.