Václav Marek: Hudba s harmonií, melodií a rytmem vás krásně zpomalí v dnešním hektickém světě

11. září 2019

Dnes si budeme povídat o swingu a jazzu. A bude to také takový návrat do doby krásných černobílých filmů pro pamětníky a filmové hudby R. A. Dvorského, protože právě takovou muziku dělá už 20 let orchestr Václava Marka Blue Star. Kapelníka Václava Marka dnes vítáme ve studiu. 

Takže už 20 let jste na hudební scéně? Uteklo to?
20 let na hudební scéně s kapelou Blue Star. Přemýšlel jsem, jak se to vlastně počítá u člověka, který začíná s hudbou, než ještě založí kapelu. Jestli je to od prvního honoráře za své vystoupení nebo první profesionální angažmá. Já ani nevím, kdy jsem profesionálně začal hrát, ale vím přesně, že mám schovanou smlouvu o vystoupení z doby, kdy mi bylo 16 let. Takže já jsem začínal v 16 letech nebo potom v 18 či v 19 letech, když jsem hrál v divadle, nevím.

Václav Marek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Ale já vím, že jste s takovou muzikou začal už od malička, možná někdy od osmi let, kdy vás k ní dědeček přivedl?
Ano, byl to dědeček. Já pocházím z východních Čech z Královéhradecka. Můj dědeček byl ředitel dvou hudebních škol v Hostinném a ve Dvoře Králové nad Labem. A byl to také východočeský profesionální muzikant, který vlastnil kapelu, hrál na akordeon. On mě přivedl k akordeonu. Tam jsem začal vnímat první tóny. A potom jsem studoval pardubickou konzervatoř, onen akordeon.

Pořádek v kapele musí být, jinak by se vám to rozešlo. Musíte po těch lidech něco vyžadovat. Pořádek i kvalitu.
Václav Marek, kapelník orchestru Blue Star

Tíhnutí ke swingu 30. let 20. století tam bylo od malička? Nebo to bylo i něco tvrdšího? Kluk, když vyrůstá, tak jistě vnímá rokenrol a další živější styly.
Já jsem dítě 80. let, takže jsme doma poslouchali takové to české disko a pop. Ale nejen to. Poslouchali jsme samozřejmě i divadlo Semafor a staré šelakové desky. A odtud asi pochází ten zájem, samozřejmě staré dobové černobílé filmy, které jsme se snažili pravidelně každou neděli sledovat. Bylo to pro nás něco exotického. Potom ovšem báječný Originální Pražský Synkopický Orchestr v čele s Pavlem Klikarem. Ten působil jako zjevení na naší hudební scéně. Když jsem byl potom na konzervatoři a v prvním ročníku jsem šel na jejich vystoupení, tak jsem říkal, to je muzika, kterou chci dělat. To se mi líbí.

Čtěte také

Co je na té muzice tak je výjimečného, že vás chytla? Rytmus nebo melodie nebo návrat do oné doby? Protože v černobílých filmech pro pamětníky vypadala ta doba nostalgicky krásně, půvabně a elegantně.
Ta doba tak vypadala. Ale víme samozřejmě, že byly války, hlad a další věci. Takže to nebyly idylické časy, ale my si chceme tu dobu dělat idylickou. Proč mě to oslovilo? Je tam určitý půvab a hlavně ona muzika. Nejsem žádný moralista, ale spatřuji na tehdejší hudební produkci, že tam byly všechny tři složky, které já dnes trošku postrádám. A to byla harmonie, melodie a rytmus. Dneska je to většinou vše založeno na rytmu. Mě se to líbilo, protože to má svůj půvab a zpomalí vás to v dnešním hektickém světě.

Václav Marek & His Blue Star - Swingová a taneční hudba 30. - 40. let 20. století

Orchestr Václava Marka Blue Star tedy vznikl v roce 1999?
Rok 1999, jak jinak než v Hradci Králové. V Galerii Barbara bylo naše úplně první vystoupení 16. září 1999. A bylo to vtipné. Začínali jsme jako duo a hned na druhé vystoupení jsme byli čtyři, potom pět, šest, atd. Až se to rozrostlo na 12 členů. Dnes máme o dva méně, je nás 10, sedm muzikantů, dva zpěváci a moderátor.

Moderátorem je kdo?
Můj bratr Milan Marek.

A vy zpíváte, Václave?
Já zpívám doma v koupelně za zavřenými dveřmi, veřejně ne. Jsem pouze kapelník.

Mimochodem, který je váš nejoblíbenější film z oné prvorepublikové doby?
To se nedá tak říct. Třeba velice zajímavý je film Eva tropí hlouposti, česká crazy komedie, kde můj oblíbený autor Kamil Běhounek napsal muziku. Od něj já čerpám, co se týče hry na akordeon, protože to byl jeden z nejznámějších evropských hot jazzových harmonikářů. Kamil Běhounek je takový můj vzor. Tam společně s Jiřím Traxlerem psali hudbu a jsou v tom filmu krásné scény. Ale nedá se říct jeden film. To bych tady musel jmenovat filmy alespoň pět minut.

R. A. Dvorský byl zakladatel české moderní populární písně. On dělal všechny možné profese a ve všech byl dobrý.
Václav Marek, kapelník orchestru Blue Star

Vzpomněl jsem si na film Hotel Modrá hvězda, když se řekne Blue Star.
Ano, samozřejmě. Je tam určité spojení názvů dvou dobových kapel. Byli třeba Blue Rhythm nebo Swing Stars, takže já jsem si udělal Blue Star. Ale ono se to k tomu filmu Hotel Modrá hvězda samozřejmě pojí.

Václav Marek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Máte nějaké své idoly v této hudbě, ať už zahraniční nebo naše? R. A. Dvorský samozřejmě k té době pasuje. Navíc hrál i v několika filmech, jak stojí před svou kapelou.
Ano, u nás to byl jednoznačně R. A. Dvorský. To byl vlastně zakladatel moderní populární písně. V dnešní době by byl úplně, jak se říká, nad věcí. Protože on dělal všechny možné profese a ve všech byl dobrý. A navíc, když jste ho pak viděl za klavírem nebo za mikrofonem, tak to byl pan elegán.

Václav Marek & His Blue Star - Swingová a taneční hudba 30. - 40. let 20. století

R. A. Dvorský pochází samozřejmě ze Dvora Králové nad Labem. Co zahraniční vzory? Glenn Miller?
Samozřejmě Glenn Miller, Berry Goodmann, je jich spousta. Dlouhá řada osobností, z kterých můžeme čerpat.

Václav Marek & His Blue Star - Swingová a taneční hudba 30. - 40. let 20. století

Snažíte se opravdu hrát a vystupovat na pódiu jako tenkrát kapela R. A. Dvorského?
Ano, snažíme se tak vypadat. Znamená to, že zpěvačky mají dobové kostýmy, šaty šité na míru, samozřejmě dobové účesy. My pánové máme smoking, vlasy učesané dozadu. A je zajímavé, když dělám i modernější muziku, hraji s modernější kapelou, není to zase až tak výrazně moderní, jsou to 50. až 80. léta, takový orchestr ve stylu Orchestru Ladislava Štaidla nebo Orchestru Václava Hybše, tak ve smokingu vystupuji také a vlasy si dozadu nečešu. A připadám si potom tak nějak divně, jak jsem si navykl na smoking a účes dozadu, najednou si připadám neupravený.

Jaký jste kapelník? Protože kapelníci se prý dělí na dva tábory. Jedni jsou milí a shovívaví a potom další jsou přísní, autoritářští.
Já bych se teď odklonil od žargonu 30. a 40. let minulého století. Myslím se, že v dobrém slova smyslu ona metoda cukru a biče není vůbec špatná. Protože pořádek musí být, jinak by se vám to rozešlo. Musíte po těch lidech něco vyžadovat. A musíte jim za to ovšem také něco nabídnout. Teď nemyslím nutně jen honoráře, ale třeba možnost vystoupit někde, kde se jim to i líbí. Musíte ocenit jejich kvality, protože bez nich by kapela nebyla možná. Musí se vyžadovat obojí. Pořádek i kvalita.

Václav Marek & His Blue Star - Swingová a taneční hudba 30. - 40. let 20. století

Jak se říká, v kapele demokracie neexistuje.
To je pravda.

Co publikum, dorůstají vám mladí posluchači, kteří mají tuto hudbu rádi stejně jako vy? Protože, když jste začínali před těmi 20 lety, tak všichni chtěli hlavně nové rytmy a swingová muzika se možná moc neposlouchala.
To je zajímavá otázka, protože za těch 20 let se skutečně posluchačstvo proměnilo. My jsme začínali v době, kdy žilo ještě hodně pamětníků. Ne, že by dnes už nežili, ale už na koncerty možná tolik nechodí, jsou doma. Těm jsme připomínali mladá léta. A jsem překvapený, že chodí mladé obecenstvo, což je příjemné. Nevím, jestli to berou jako nějakou exotiku, která se dnes moc neslyší. Nikdy jsem se na to neptal, ale možná je načase po těch 20 letech zjistit, proč na nás chodí i mladé obecenstvo.

Václav Marek & His Blue Star - Swingová a taneční hudba 30. - 40. let 20. století.

Zjistit to budete moci kdy?
16. září v 19 hodin večer v legendárním divadle Semafor v Praze. Tam bude velký narozeninový koncert k 20 letům činnosti. Budeme křtít narozeninové CD, album, kde vydáváme první gramofonovou desku společně s CD. A budeme mít, jak já říkám, svatou trojici křtitelů. Bude nám to křtít pan profesor Pavel Pafko, pan profesor Jan Pirk a pan profesor Tomáš Trč. Jako host vystoupí pan Jiří Suchý a moderovat to celé bude můj bratr Milan Marek. Všechny srdečně zveme.

Jakub Schmidt a Václav Marek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Václave, přejeme do dalších minimálně 20 let stále větší a větší publikum, ať rostou noví milovníci nádherných a elegantních melodií, které hraje už 20 let Orchestr Blue Star pod vaším vedením.
Já vám také děkuji a posluchačům Českého rozhlasu Hradec Králové přeji jen dobré tóny. Na shledanou.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související