V Žirči přivoníte k bylinkám a prožijete svůj levandulový, dobromyslový nebo tymiánový léčivý příběh

28. srpen 2020

Od jara do podzimu se Bylinková zahrada Josefa Kamela v barokním areálu Žireč proměňuje v oázu klidu, odpočinku a rozjímání nad životem. A také se tam odehrávají léčivé příběhy. Jeden uslyšíte i v reportáži, kterou mezi voňavými záhony natočila v doprovodu správce zahrady Jana Lonce redaktorka Vlaďka Wildová.

Barokní areál Žireč je místem příběhů. Některé z nich ožívají i v nejstarší bylinkové zahradě ve východních Čechách. Právě tady a v sousedním přírodním žirečském parku rádi odpočívají i klienti Domova sv. Josefa, které roztroušená skleróza upoutala na vozík.

Čtěte také

Vy svou návštěvou potěšíte nejen sebe, ale podpoříte i péči o tyto pacienty. A dozvíte se také, proč zdejší zahrada nese jméno jezuitského misionáře Georga Josepha Kamela.

Jezuita Josef Kamel, významný botanik a lékárník pocházel z Moravy. Popsal mnoho léčivých bylin a věnoval se také charitativní práci. I proto patří jeho jméno k žirečské bylinkové zahradě, která navazuje na tradici klášterních zahrad, jež zakládali už benediktini ve 13. století.

Chráněný pěstební příběh v Žirči

Bylinková zahrada Josefa Kamela v Žirči byla otevřena v květnu roku 2013 na místě staršího zahradnictví, které navazuje hlavně na středověké klášterní bylinkové zahrady. Příchozím se tu věnují lidé se sníženou pracovní schopnost a s pomocí asistentů tady podle svých možností „zahradničí", ale hlavně odpočívají, žirečtí pacienti.

Historie bylinkové zahrady v Žirči
Na místě zdejší bylinkové zahrady bylo zahradnictví zřejmě už v době působení jezuitů v 18. století. V 19. století zde stály skleníky a oranžérie navazující na park s výsadbou okrasných ornamentálních záhonů. V místě historického zahradnictví byla v květnu roku 2013 otevřena bylinková zahrada, která se svou kompozicí opírá o pěstování bylin a jiných užitkových rostlin v minulosti. Zároveň přináší užitek a pacientům Domova svatého Josefa poskytuje odpočinek a prostor pro duševní regeneraci sil. Zahrada také zásobuje zdejší kuchyni čerstvými bylinkami i zeleninou. Pacienti si sami mohou vypěstovat bylinky od semínka a přes jejich ošetřování až po sklizeň.

Objevíte zde i tematické záhony od biblického přes mátový, šalvějový a mnohé další. A co o světě bylin ještě nevíte, to se dozvíte přímo na místě. Mezi záhony můžete procházet, relaxovat na lavičkách, cesty jsou přizpůsobené i pro vozíčkáře.

Čtěte také

Kovanou branou u historické oranžérie projdete ze zahrady do přírodního parku, prožijete si svou cestu růžovým loubím a můžete také obdivovat secesní altán, ve kterém se konají i svatební obřady.

V parku je od roku 2017 přístupné cyklomuzeum s největší stálou expozicí cyklistiky ve střední Evropě. I tady je chráněné pracoviště, ve kterém vás obslouží pracovníci se sníženou pracovní schopností.

20. září 2020 se od 9 do 18 hodin koná v Bylinkové zahradě Josefa Kamela v Žirči druhé Bylinkobraní. Čeká vás pohodový den s kulturním programem a s představením středověkých řemesel. Výtěžek ze vstupného půjde na zajištění rehabilitace pro nemocné s roztroušenou sklerózou, kteří mají v žirečském areálu svůj domov.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?