Jediné naše zařízení pro lidi s roztroušenou sklerózou trápí nedostatek rehabilitačních pracovníků

4. srpen 2020

V Domově sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem chybí fyzioterapeuti a ergoterapeuti. Jde přitom o jediné zařízení svého druhu v Česku. Lidem s roztroušenou sklerózou v něm poskytují komplexní lůžkovou péči zaměřenou na specializovanou rehabilitaci. Tu teď ale kvůli nedostatku pracovníků musí omezovat.

„Malíček zvedneme a ťukneme dvakrát. Jednou a podruhé."
Tělocvična Domova sv. Josefa v Žirči. Žíněnka, gymnastický balon a nebo cvičební lehátko přizpůsobené na manipulaci s lidmi s těžkými pohybovými problémy. V rohu u stolu právě ergoterapeutka Hana procvičuje s klientkou jemnou motoriku rukou.
„Kam to nejvíc půjde. A natáhnout zpátky."

Čtěte také

Momentálně je jedinou ergoterapeutkou v zařízení, je tady ale jen na brigádě. Stále totiž studuje.
„Já jsem si chtěla vyzkoušet práci s klienty, kteří trpí roztroušenou sklerózou. Budu o tom psát i svoji bakalářskou práci. Proto jsem s tím chtěla mít praktickou zkušenost.“

Hana pochází z Českého Těšína a po ukončení studia se do Žirče s velkou pravděpodobností nevrátí.

Ví to i vedoucí rehabilitace pro trvalé pobyty Dana Cibulková.
„Rádi bychom si tady Hanu nechali, protože je velmi šikovná. A vedle ještě máme také moc šikovnou fyzioterapeutku. Obě studují vysokou školu a myslím, že si budou hledat zaměstnání v místě svého trvalého bydliště.“

Důvodů proč je o místa fyzioterapeutů a ergoterapeutů v Domově sv. Josefa tak malý zájem je podle Dany Cibulkové víc, jedním z nich může být i prognóza klientů. Je totiž mnohem horší, než třeba u lidí po úrazech.
„Když máte klienty na ambulancích, tak tam vidíte jejich posun. Například po zlomenině zaznamenáte větší rozsah pohybu, vidíte, jak pacient lépe obsluhuje svoji končetinu. Tady u nás, byť se samozřejmě sebevíc snažíme, tak to prostě půjde až do úplné imobility u toho klienta.“

Čtěte také

Situace s rehabilitačními pracovníky je tak v Žirči vážná.

Domov, s kapacitou téměř devadesát klientů, shání dva ergoterapeuty na trvalou spolupráci přes půl roku, na zveřejněný inzerát se neozval nikdo. A to je znát i na četnosti, s jakou klienti cvičí.

„Dá se říct, že máme teď minimální hranici, aby klienti cvičili alespoň dvakrát v týdnu. Ale rádi bychom jim dopřáli větší intenzitu,“ dodává vedoucí Domova sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem Dominik Melichar.

Domov sv. Josefa v Žirči
je jediným lůžkovým zařízením v České republice pro nemocné roztroušenou sklerózou. Domov nabízí tři typy pobytu. Pozorný personál naplňuje všechny potřeby klientů pro jejich plnohodnotný život. Nabízí také zapůjčení pomůcek. Pomáhá nemocným s roztroušenou sklerózou žít plnohodnotný život.

Okamžitě by přijal nejen dva zmiňované ergoterapeuty, ale volná je i pozice fyzioterapeuta. Ani o ni zájem ovšem není.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.