V zahradě zámku v Novém Městě nad Metují se ukrývá unikát: dřevěný most od architekta Jurkoviče

3. srpen 2024

Originální stavba, která patří mezi nejzajímavější památky Královéhradeckého kraje, působí na příchozí jako zjevení. Zahradní most s domkem uprostřed připomíná valašské lidové stavby, a  někomu i Perníkovou chaloupku. V doprovodu kastelána zámku v Novém Městě nad Metují Ondřeje Daňka se na most vydala redaktorka Vlaďka Wildová.

Kryté přemostění bylo vybudované v roce 1911 podle návrhu známého architekta Dušana Jurkoviče, jemuž se přezdívá "básník dřeva". Jeho kouzelné stavební verše v podobě mostu v zámecké zahradě působí harmonicky a pro děti pohádkově.

Čtěte také

Na začátku 20. století při přestavbě objektu v Novém Městě nad Metují nechali majitelé zámku bratři Cyril a Josef Bartoňové z Dobenína v letech 1909 - 1912 přebudovat bývalý hospodářský dvůr na květinový park a zrekonstruovat přilehlou terasovitou zahradu na severozápadním okraji zámku podle projektu věhlasného slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

Ten obnovil někdejší tradici přemostění prostoru a pro snadnější přístup z horní terasy do parku s kašnou nechal místo bývalé dřevěné lávky postavit krytý most ve stylu lidové architektury moravskoslovenského pomezí na Valašsku. Od roku 1911 slouží jako malebná vyhlídka i úkryt před nepohodou.

Jurkovičův most inspirovaný lidovou architekturou Valašska

Hlavní věž ve středu mostu měří zhruba 12 metrů, je v ní nejprostornější místo, které slouží i jako "výhybna" pro návštěvníky, protože chodbička je poměrně úzká. A také je to výhledové místo, okny uvidíte mimo jiné do zámecké květinové zahrady.

Čtěte také

„Pokud je zámecká zahrada v zimě a v časném jaru zamčená, tak se tam zájemce snažíme navést a splnit jim přání, aby stavbu viděli," říká Ondřej Daněk, kastelán novoměstského zámku a potvrzuje, že někdo originálnímu přemostění říká Perníková chaloupka, jiný Valašská jizba. Většinou jsou prý ale ti, kteří most vidí poprvé, hodně překvapení.

„Architekt Jurkovič měl svůj nezaměnitelný rukopis. Tady u nás netypicky vložil do zámeckého areálu prvky lidové architektury, ale ony působí kupodivu velmi harmonicky, pro děti až pohádkově. Navíc je to ekologická stavba ze dřeva a do přírody, potažmo do zahrady, prostě patří," dodává s úsměvem kastelán Ondřej Daněk.

(Reportáž je součástí cyklu: Východočeská NEJ)

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.