V malebném Podkostí najdete sochu Nahé Déméter i skalní obydlí, kde se ještě před 100 lety žilo
Jistě znáte hrad Kost v Českém ráji v Královéhradeckém kraji. Kromě návštěvy tohoto monumentálního hradu se můžete projít i malebným podkosteckým panstvím, ve kterém objevíte zapomenutá a opomíjená místa, která rozhodně také stojí za vidění. Místa přírodní, rituální, s dávnými příběhy zdejších obyvatel i tvůrců.
Známé skalním obydlí „U Barušek“ najdete asi tři sta metrů severovýchodně od hradu Kost.
Čtěte také
Pískovcový byt, který přibližně od roku 1850 sloužil jako celoroční útočiště nejchudším místním obyvatelům v blízkosti gotického hradu Kost v Českém ráji, dostal své jméno po dvou vdovách, které tu žily na výminku. Ženy navštívil i spisovatel Karel Václav Rais a své poznatky ze setkání s nimi vložil do povídky Ve skále.
Po 1. světové válce už zůstalo obydlí prázdné. Dnes tam můžete vidět světnice vytesané ve skále, v menší je i prostor pro hospodářské zvířectvo se žlabem pro kozu. Tajemné místo dnes láká zasvěcené turisty, ale i filmaře. Přilákalo i redaktorku Vlaďku Wildovou, která se v doprovodu Pavla Pospíšila, badatele z Malechovic, vydala za přírodními, rituálními a malebnými místy v údolí Plakánek a v jeho okolí.
Skalní obydlí, kde se ještě před 100 lety žilo
„Pověstí je mnoho. Říká se tu i U Barunky, ale není jasné, jaké měla příjmení. Neuměl jsem si představit, že by rakouskouherský úřednický šiml v roce 1900 a 1910 jednu osobu nesečetl. Tak jsem začal hledat ve sčítacích operátech jednu Barunku nebo Barboru. Podařilo se: toto místo je na katastru obce Podkost, tam byla jedna jediná Barbora a ta se jmenovala Klimešová, za svobodna Helikarová.“
„V roce 1910 už byla vdova. Je tam zapsán i její syn František. V roce 1900 měla Barbora deset slepic, jednu husu a jednu kozu, v roce 1910 už potom jen šest slepic,“ přibližuje život ve skalním obydlí badatel Pavel Pospíšil z Malechovic.
Mystická bohyně plodnosti země Déméter
Okolí hradu Kost v Českém ráji s údolím Plakánek je nejen zdrojem pověstí a příběhů s reálným základem, ale i míst, kde se tají dech. Jedním z nich je skalní rozsedlina se sochou bohyně plodnosti. S trochou důvtipu a intuice ji najdete v údolí Plakánek asi 600 metrů od hradu Kost při pravém břehu Klenice, proti vstupu do Kovářovy rokle.
Čtěte také
Kdysi tam vedla využívaná cesta, dnes je potřeba počítat s podmáčeným terénem a křovinovým porostem. Ale věřte, že výsledek stojí za to.
Umělecké dílo MUDr. Skaličky představuje sochu stojící nahé ženské postavy - zřejmě řecké bohyně plodnosti země Démétér. Skulptura, které nese na hlavě koš nebo amforu, působí na příchozí jako zjevení. Sochař navíc vytesal i reliéfy ve skalní světnici při žluté turistické značce na začátku údolí Plakánek po jeho pravé straně asi 200 metrů od hradu Kost.
Blízko světnice s tesanými reliéfy s postavou Krista na kříži, s Madonou s dítětem a s poprsím fauna (nebo pastevce) zurčí křišťálová voda studánky.
A věřte, že to zdaleka není všechno. Malebné Podkostí nabízí desítky pohledných a tajuplných míst, která si můžete dopátrat i sami. Odměnou vám budou chvíle překvapení, zklidnění, setkání s přírodou i s podkosteckou historií.
(Reportáž je součástí cyklu: Východočeská NEJ)
Související
-
Od hradu Kost vede malebné údolí Plakánek. Prochází jím naučná stezka a v noci se v něm ozývá pláč
Skalnaté a borovým lesem obklopené romantické údolí Plakánek pod hradem Kost patří k nejkrásnějším v Českém ráji. Kvůli nezvyklému názvu se k němu váže řada pověstí.
-
Plakánek jen pro pěší. Jedno z nejkrásnějších údolí Českého ráje bude bez cyklistů a jezdců na koni
Zastavíme se v jednom z nejcennějších údolí Českého ráje, v Plakánku pod hradem Kost. A půjdeme tam pěšky, protože cyklisté ani jezdci na koních tam nemají co dělat.
-
Vesecký Plakánek, údolíčko nedaleko Sobotky, dodnes jako by vedlo do pohádek a lidových pověstí
Zastavíme u někdejšího skalního mlýna v jednom z nejromantičtějších údolí Českého ráje. Příběh zaniklého mlýna „Na obci" vypráví dřevěný rozcestník.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.