V Prachovských skalách přibyly nové tzv. SOS body. Pomáhají turistům i záchranářům v případě nouze

15. duben 2023 08:05

Systém tzv. SOS bodů v Prachovských skalách v Českém ráji je bohatší o další čtyři. Podle záchranářů a strážců skal bylo potřeba pokrýt větší část lokality, protože i v okolí se pohybuje hodně turistů, kteří občas potřebují pomoc. Za osm let fungování tzv. rescque značek už pomoc našly desítky návštěvníků. 

Čtěte také

„My máme sice základní systém, ve kterém už je těch 22 bodů, ale protože si to kolnosti vyžádaly, rozšířili jsme jej o další čtyři body do oblasti Brad a Přivýšiny,“ vysvětluje strážce Prachovských skal Miloš Zeman.

Jak velká lokalita je nyní pokryta těmi SOS body? „Řekl bych, že jsme zhruba na rozměru tří kilometrů čtverečních. Tedy od obce Blata až po obec Brada - Rybníček. Jednak to bylo z toho důvodu, že se tam pohybují turisté, a potom jsme tam měli několik případů a také dokonce pátrací akci.

Čtěte také

V tuto chvíli už jsme došli k jednomu s SOS bodů. „Na této tabulce jsou uvedena telefonní čísla na všechny záchranné složky. A tabulka také označuje dané místo. V případě, že se někdo ozve oním kódem uvedeným na tabulce, tak u záchranářů se to rozsvítí přesně v onom místě a podle GPS souřadnic se to dá dohledat.

Podle záchranářů bylo potřeba ještě celý systém doplnit o zbývající body. Potvrzuje to ředitel jičínských hasičů Libor Zikeš. „Turisté si všímají a mají přehled o tom, že v Prachovských skalách jsou rescque body.

Prodíráme se skálami po schodištích a zhruba po kilometru a půl přicházíme na místo, kde vznikl jakýsi heliport. „Tady se vrtulník obsadí zraněnou osobou a může letět na další místa, kde se s ním pracuje.

Čtěte také

„Dobrý den, prosila bych jednu vstupenku do skal. Paní Jana se vypravila do skalního města.

V případě, že by se jí něco stalo, bude vědět, jak se zachovat? „Tady jsou cedulky, které návštěvníka přímo navedou, aby věděli, kde přesně jsou. Tak nahlásí daný bod a záchranáři se podle toho zařídí. Budou vědět, kde mají člověku pomoci.

Záchranáři i strážci Prachovských skal věří, že jejich pomoci zde ve skalách, bude zapotřebí co nejméně.

Spustit audio

Související