Malé cedulky s čísly, které mohou v nouzi hodně pomoci. Tak vypadají takzvané body záchrany

9. červenec 2018 11:23

Pokračují letní prázdniny a tisíce lidí míří do přírody na výlety, často i na neznámá místa. V případě nouze tak mnohdy turisté nemusí vědět, kde přesně jsou. Pokud jim nepomůže chytrý mobilní telefon s navigací, posloužit můžou i takzvané body záchrany. Právě ty jsou na navštěvovaných místech po celé republice.

Stojíme na hrázi rybníka Datlík v královéhradeckých městských lesích. Sem často míří cyklisté i lidé na procházky. Na rozcestí, přímo na plotě hájovny, je informační cedule, na které jsou napsány kontakty například na hasiče nebo záchranáře. I když je cedule jen pár centimetrů velká, tak je reflexní a na první pohled upoutá pozornost.

Aplikace Horská služba do mobilu

Podobných cedulek je v hradeckých lesích celá řada.

„Máme kolem dvaceti bodů záchrany. Každý má své unikátní číslo, které přiděluje záchranný sbor celorepublikově, aby se ta čísla nekryla. A existuje také mapa s GPS souřadnicemi," popisuje ředitel královéhradeckých městských lesů Milan Zerzán.

Mobilní aplikace Záchranka pomáhá s rychlejší první pomocí. Má ji už víc než 420 000 lidí

Mobilní aplikace Záchranka pomáhá s rychlejší první pomocí. Má ji už víc než 420 000 lidí

Už ve 350 případech pomohla při záchraně života záchranářům v Královéhradeckém kraji od začátku roku speciální mobilní aplikace s názvem Záchranka. Volající díky ní operátorovi na tísňové lince přesně lokalizuje místo nehody nebo úrazu. Právě tím se také urychlí i o několik minut výjezd sanitky. V Hradci Králové tuto aplikaci předvedli v praxi záchranáři při simulované dopravní nehodě.

Body záchrany - dříve označované také jako trauma body - jsou i na jiných místech. Například Lesy České republiky jich mají po celé republice 2 a půl tisíce.

Turistům můžou řadu let pomoci také v Krkonoších, říká náčelník tamní horské služby Pavel Jirsa: „Je to pro nás dobré. Protože se lépe dovedeme orientovat v tom daném terénu. Ne vždy nám lidé dobře popíší ono místo, kde se nacházejí. A když nám řeknou číslo toho trauma bodu, tak jsme pak schopni je lépe a rychleji dohledat."

První pomoc na břehu

Kde obecně můžou turisté body záchrany najít upřesňuje Martina Götzová z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje: „Body jsou umístěny na těžko přístupných místech a křižovatkách cest. V momentě, kdy se turista dostane mimo značené trasy a ztratí se, najde označení trauma bodu a zavolá na linku 112, jsme jej schopni bez problémů lokalizovat a dostat k němu co nejrychleji pomoc. Počet takových případů, které by museli naši operátoři na čísle 112 řešit, je zatím v řádu jednotek."

V Královéhradeckém kraji jsou body záchrany dále také v Prachovských skalách. V plánu je jejich rozmístění i do Adršpašsko-teplických skal.

autoři: Milan Baják , ova
Spustit audio

Související