Krkonošský národní park zachraňuje genofond vzácných krkonošských jedlí. Jejich počet dál klesá
Správa Krkonošského národního parku zahájila projekt na záchranu vzácných jedlí. Těch v posledních letech ubývá kvůli okyselování půdy, znečišťování ovzduší nebo klimatické změně.
Ochránci přírody vytipovali padesát jedlí ve vyšších nadmořských výškách, kde jich je nejméně. Stromolezci ze špiček těchto mohutných starých stromů odebírají takzvané řízky.
Čtěte také
„Tyto řízky naroubujeme a v semenném sadu nám potom budou poskytovat genetickou základnu jedle bělokoré pro budoucí výsadby jedlí v horách. Naši kolegové z polského národního parku založili semenný sad už před lety a mají s ním velmi dobré výsledky,“ pokračuje mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Správa Krkonošského národního parku realizuje projekt zaměřený na uchování a posílení genetické variability jedle bělokoré.
Ta patří mezi klíčové dřeviny s meliorační a stabilizační funkcí v ekosystémech. V minulosti byla jednou z nejvýznamnějších dřevin na našem území, avšak její zastoupení výrazně pokleslo v důsledku kombinace negativních faktorů, jako je acidifikace půdy, znečištění ovzduší imisemi, klimatická změna, působení škůdců a houbových patogenů.
Zajištění její ochrany a zachování genetické diverzity je proto nezbytné pro budoucnost krkonošských lesů.
Čtěte také
Mezi hlavní aktivity projektu patří: revize stavu elitních jedinců, odběr a naroubování roubů na vhodné podnože, předpěstování odolných roubovanců pro budoucí semenný sad, monitorování kritických zátěží dusíku a síry a zajištění dostatečných vodních zdrojů pro pěstování sazenic.
„Cílem je odběr roubů z elitních stromů, jejich naroubování na podnože vyhovující provenience a předpěstování odolných roubovanců pro založení semenného sadu na vhodném stanovišti. Realizace plánovaných aktivit zaručí dostatečné množství kvalifikovaného reprodukčního materiálu, který bude, v případě potřeby, připravený k použití,“ říká garant projektu Pavel Blažek.
Projekt významně přispěje k obnově a stabilitě lesních porostů v Krkonoších. Správa KRNAP má s podobnými aktivitami bohaté zkušenosti, což dokazuje úspěšná realizace projektu zaměřeného na genetické zdroje smrku ztepilého v letech 2017-2023. Výsledkem těchto opatření bude zajištění dostatečného množství kvalitního reprodukčního materiálu pro dlouhodobou ochranu jedle bělokoré a dalších významných dřevin v Krkonoších.
Související
-
Co je Archa Krkonoš? Unikátní projekt databáze paměti místních objektů, příběhů i historie rodů
Archa Krkonoš - to je unikátní webová databáze, která zachraňuje, zpracovává a zpřístupňuje historické dokumenty a materiály z oblasti Krkonoš i nejbližšího podhůří.
-
Rostoucí potřeba zalesňování tlačí lesníky k větší produkci semen a sazenic. I desítek miliónů ročně
Semenářský závod státního podniku Lesy České republiky v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku slaví 50. narozeniny. A i letos budou jeho služby velmi potřeba.
-
V lese sklízíme odkaz předků a pěstujeme stromy pro naše potomky. Neluštíme křížovky, ale šišky
Půjdeme se podívat do lesa a představíme vám speciální odvětví, které se stará o jeho obnovu. V našem kraji na to máme ty nejlepší odborníky v Týništi nad Orlicí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Amerika bude bohatá.‘ Trump oznámil odvetná cla pro řadu zemí světa, 20 procent dopadne na zboží EU
-
Vlček označil Trumpova cla za velkou chybu. ‚Nezalekneme se jich,‘ zdůraznil Výborný
-
Kalhousová: Izrael chce na Hamás vytvořit velký tlak, násilím ale rukojmí neosvobodí. Plán pro Gazu nemá
-
Proruského propagandistu vylákali do zahraničí. Jeho chlebodárce ho ale za mřížemi nenechá, míní Soukup