Mobilní aplikace Záchranka pomáhá s rychlejší první pomocí. Má ji už víc než 420 000 lidí

24. srpen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mobilní aplikace Záchranka pomáhá s rychlejší první pomocí. Má ji už víc než 420 000 lidí

Už ve 350 případech pomohla při záchraně života záchranářům v Královéhradeckém kraji od začátku roku speciální mobilní aplikace s názvem Záchranka. Volající díky ní operátorovi na tísňové lince přesně lokalizuje místo nehody nebo úrazu. Právě tím se také urychlí i o několik minut výjezd sanitky. V Hradci Králové tuto aplikaci předvedli v praxi záchranáři při simulované dopravní nehodě.

U Plačického rybníka v Hradci Králové leží v autě tři těžce zranění. Jedná se jen o simulaci dopravní nehody. Kolem nehody projíždí autobus z Prahy. Cestující okamžitě volají tísňovou linku 155. Ale využívají také speciální aplikaci Záchranka.

Čtěte také

„Jeden z nich má v mobilním telefonu nainstalovanou aplikaci Záchranka. To znamená, že jejím prostřednictvím odešle kromě tísňového hovoru na číslo 155 také souřadnice toho místa. Takže pro záchrannou službu je pak daleko jednodušší identifikovat místo zásahu. A celá ta akce bude tím pádem rychlejší," říká mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Aplikace už pomohla krajským záchranářům ve 350 případech od začátku roku

Využití hodnotí její hlavní vývojář Filip Maleňák: „Aplikace Záchranka v současné době funguje jeden rok a pět měsíců. Má ji více než 420 tisíc lidí. Záchranné služby v celé České republice přijaly za dobu fungování aplikace více jak 10 tisíc volání na linku 155."

Přesouváme se na dispečink

„Při volání na tísňovou linku mobilní aplikace Záchranka nám přichází souběžně s hovorem takzvaná zpráva s GPS souřadnicemi. Operátor si ji otevře a v tu chvíli, když chce vidět přesnou lokalizaci volajícího, klikne na mapu a zobrazí se mu to," přibližuje operátorka Jaroslava Krenčíková.

Mobilní aplikace záchranka je od jara upravená také pro nevidomé a neslyšící.

Pro nadcházející zimu se chystá také propojení s horskou službou.

Mobilní aplikace Záchranka pomáhá s rychlejší první pomocí. Má ji už víc než 420 000 lidí
autor: Marika Konárková
Spustit audio